válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší záběry Palestiny. Tehdy se vedle sebe modlili: křesťan, žid a muslim!

Podívejte se na nejstarší filmové záběry Palestiny z doby, kdy vznikala kinematografie. Natočil je kameraman, který pracoval pro slavné bratry Lumièrovy, považované za „otce moderního filmu“. V krátkém šotu filmař zachytil Palestince všech vyznání – křesťany, židy i muslimy, jak žijí a modlí se vedle sebe.

Emil Francz 15. května 2018

Překlad doprovodného komentáře:

O 15 let později film učinil první krůčky. Kameraman, kterého zaměstnávali bratři Lumiérové, natáčel na nádraží v Jeruzalému a získal tak v Palestině první pohyblivé obrázky. Odteď je kamera okem, které zapisuje a její záznam je následující: jde o společnost hodně podobnou té v Cairo, Damašku nebo Bejrútu, tedy jakémukoli arabskému městu.

Do konce 19. století měla Palestina 500 tisíc obyvatel, z nichž 30 tisíc žilo v Jeruzalémě. Zahalená žena, sunnitský muslim, jeden z mnoha. Ortodoxní žid. Skrývá tvář před kamerou. Tady je arménský pravoslavný kněz. Každá z církevní organizací má svůj kostel v tomto svatém městě. Svatá místa všech tří náboženství jsou roztroušena na několika stech čtverečních metrech. Velká mešita se nachází poblíž Kristova hrobu. Dál podél paty Zdi nářků žid odříkává modlitbu. Na hlavě má tureckou čapku zvanou tarbuš. A ačkoli se modlí hebrejsky, jeho každodenní řečí je arabština.

Židé tvoří v Jeruzalému polovinu populace, ale v celé zemi je jich dohromady méně než 5 procent. Křesťanů je 10 % a muslimů 85 %. Všichni jsou podřízeni sultánu v Konstantinopoli. V Otomanské říši nejsou žádné hranice. Je jen administrativně rozdělená, přičemž Palestina na jeho obrovské ploše zaujímá pouhých 27 tisíc kilometrů čtverečných. Skládá se ze tří malých oblastí na jihu provincie Damašek.

Další články

Zavří­t reklamu