válkaČeskoslovenskoobjevy

Multi-kulti ulice v Leicesteru: obchody tu provozuje 23 různých národů

Multi-kulti ulice v Leicesteru: obchody tu provozuje 23 různých národů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Narborough Road v britském Leicestru je považována ze nejvíc multi-kulti ulici v celé Velké Británii. Krámky a obchody zde mají lidé z celkem 23 zemí. Jejich soužití je doslova idylické, což překvapuje i odborníky.

Tomáš Chalupa 5. února 2016

Obchody zde mají lidé z Tanzánie, Ugandy, Zambie, svůj krámek tu má i kanadský pár, jsou tu Iránci, Pakistánci, Afghánci. Nechybí početná skupina Poláků a jednoho zástupce zde má i Hongkong. Podle sociologického výzkumu sídlí v ulici 222 obchodů, které mají majitele z 23 zemí. Jde o kulturně nejpestřejší místo v celé Velké Británii.

Mezi majiteli panuje celkem dobrá atmosféra, mnozí si zde i vzájemně pomáhají. Například Kanaďané pomáhají s vyplňováním formulářů méně zdatným lidem z Asie nebo Afriky a výměnou za to se u nich mohou zdarma najíst nebo si nechat ostříhat vlasy. „Není tady žádné napětí, je to v pohodě. Jsem hrdý na to, že jsem tady. Nikam se nechystám, celá moje minulost, současnost i budoucnost patří sem,“ říká Lloyd Wright, který je z poloviny Polák a z poloviny Brit.

Vědci nad komunitou, které se někdy říká Leicesterské OSN, jen nevěřícně kroutí hlavou: „Co je zajímavé, tak tohle není žádná Malá Itálie nebo Čínská čtvrť, tohle je opravdový multikulturní mikrokosmos. Lidé z různých kultur a různých světadílů spolu žijí, spolupracují a koexistují v harmonii. Na jednom místě se sešla neuvěřitelná řada národů,“ říká dr. Suzanne Hallová z Londýnské univerzity.

Přesto se tohle místo potýká s mnoha problémy. Chybí jakékoliv větší vládní investice, podnikatelé sice přežívají, ale žádný z nich své podnikání netransformoval do vzniku větší firmy, která by dále pozvedla úroveň ulice. Přesto jsou zde lidé, zdá se, maximálně spokojeni.

Další články

Zavří­t reklamu