válkaČeskoslovenskoobjevy

Muhammad Ali zachránil sebevraha před skokem. „Jsi můj bratr,“ řekl mu

Muhammad Ali byl vynikající boxer, možná nejlepší boxer všech dob. Jeho smrt zasáhla celý sportovní svět. Kromě jeho četných sportovních úspěchů však existuje ještě jeden úspěch, možná cennější než všechny ostatní. Ali zachránil život člověku, který se právě rozhodl spáchat sebevraždu.

Tomáš Chalupa 6. června 2016

Celá věc se seběhla v podstatě náhodou v Los Angeles v roce 1981. Na vrcholu devítipatrové budovy stál v okně muž a křičel dolů, že se hodlá zabít a že skočí. Seděl na parapetu a skutečně se zdálo, že je rozhodnutý skočit. Ali byl zrovna poblíž a přispěchal k domu. Dav lidí, kteří scéně přihlížel, začal vyvolávat jeho jméno. Ali však spěchal nahoru do budovy. Po chvíli vykoukl z vedlejšího okna a začal na muže mluvit.

Nervy drásající rozhovor mezi Alim a sebevrahem trval dvacet minut. Muž se svěřil, že ho nikdo nemiluje a nemá proto důvod dál žít. „Proč se o mě zajímáte? Jsem nikdo, nějaký chlápek z Michiganu,“ řekl muž. „Jsem tvůj bratr, miluju tě a nebudu ti lhát. Chci, abys poslouchal. Pojď ke mně domů a seznam se s mými přáteli,“ řekl mu Ali.

Muhammad Ali zachránil sebevraha tak, že mu jeho čin rozmluvil přímo před zraky lidí i objektivy kamer.

Muhammad Ali zachránil sebevraha tak, že mu jeho čin rozmluvil přímo před zraky lidí i objektivy kamer.

Slavný boxer dokázal muže přesvědčit, aby neskočil. Osobně ho pak odvezl na policejní stanici a následně do psychiatrické léčebny. Médiím také sdělil, co hodlá udělat: „Chci mu pomoct dokončit školu a najít práci. Koupím mu nějaké oblečení. Půjdu s ním k němu domů za jeho otcem a matkou. Říkali mu, že není nikdo. Půjdu k němu domů, budu vedle něj chodit po ulici a oni uvidí, že je velký. Budu za ním každý den chodit do nemocnice a budu mu na blízku.“

Není jasné, co z těchto slov Ali nakonec splnil, nicméně projevil velkou dávku empatie i lidskosti a zachránil tomuto muži život. Od boxera se čeká všechno možné, ale citlivá psychologická práce je asi to poslední. Ali byl zkrátka nejen výjimečný sportovec, ale i člověk.

Další články

Zavří­t reklamu