válkaČeskoslovenskoobjevy

Mučivá hruška byl děsivý nástroj, který ale fungoval jen v mysli lidí

Mučivá hruška byl děsivý nástroj, který ale fungoval jen v mysli lidí
Zdroj: allthatsinteresting.com

Pokud byste si měli představit vůbec tu nejhorší věc, co se vám zjeví v noční můře, pak mučení hruškou bude určitě jedna z nich. Kovový rozevírací nástroj se vkládal do tělních dutin a způsoboval nekonečná muka.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2019

Představte si, že vás svážou, položí na speciální dřevěnou kozu a pak vám do řitního otvoru vloží kovový předmět, který se v něm pak začne roztahovat. Tvar má hruškovitý, ostatně proto se mu říká hruška. Pokud mučitel, který hrušku ovládá, otočí závitem, hruška se stále více roztahuje. Zřejmě někdy v tuhle chvíli i ti nejtvrdší lidé prozradili cokoliv, co mučitel chtěl. Kovové listy hrušky při každém otočení více a více tlačí na měkké tkáně střev. Bolest je v tuto chvíli opravdu nepředstavitelná.

Zkušený mučitel přesně věděl, kde je onen bod, kdy nedojde k protržení střev, ale současně se maximalizuje bolest. Cílem není dotyčného zabít, ale působit co největší bolest po co největší dobu, tak ostatně funguje většina mučících nástrojů. V rukou inkvizitorů či jiných mučitelů musela být hruška velmi oblíbeným nástrojem. Jenže nebyla…

Hruška totiž vůbec neexistovala, tedy minimálně do konce 17. století. A v 17. století sice existovala, ale měla úplně jiný účel. Strkala se do úst, aby se dotyčnému znemožnilo mluvit. Používali ji lupiči, kteří ji strkali do úst okradeným. Hruška se dala do úst, roztáhla, takže dotyčný nemohl vydat jediný zvuk. Vše ostatní jsou jen představy a výmysly, které kolem hrušky vznikly ex post. Lidé viděli tento nástroj a okamžitě si začali představovat, co by se s ním dalo dělat. Lidská fantazie spojená s jistou zvrhlostí vytvořila tento mýtus. „Existence“ hrušky jakožto mučícího nástroje vypovídá mnohem víc o zvrácenosti lidské mysli než o středověkých mučících praktikách. Z dnešního pohledu je hruška typickým hoaxem, stejně jako by někdo řekl, že mučící nástroj byl třeba louskáček na ořechy.

Další články

Zavří­t reklamu