válkaČeskoslovenskoobjevy

Muchomůrky měnily vědomí vikinských válečníků a dělaly z nich berserky

Muchomůrky měnily vědomí vikinských válečníků a dělaly z nich berserky
Zdroj: iflscience.com

Berserk byl vikinský válečník, který vynikal především neuvěřitelnou silou a zuřivostí. Často nosil medvědí kožešiny nebo medvědí hlavu, z anglického slova bear neboli medvěd také pochází slovo berserk. Tito válečníci se do stavu zuřivé bojechtivosti dostávali zřejmě pojídáním muchomůrek červených.

Tomáš Chalupa 23. října 2019

Etnobotanik Karsten Fatur z univerzity v Lublani se domnívá, že našel houby, které válečníci konzumovali před bitvou. Jde o muchomůrky červené, což jsou, jak ví každé malé dítě, jedovaté houby. Na experimentech s krysami se ukázalo, že kyselina ibotenová, kterou houba obsahuje, má účinky na mozek. U lidí vyvolává halucinace, nespavost a třas, také pocení a hypertermii. Možná proto berserkové podle některých pověstí sundávali své zbroje a vrhali se na nepřítele prakticky nazí. Bylo jim zkrátka horko. Také zvraceli a dělalo se jim zle. Je otázka, jak by takový stav vůbec mohl nějakému bojovníkovi pomoci. Je sice zajímavé moci svého protivníka pozvracet nebo ho vidět dvakrát, ale berserk chtěl především v boji uspět.

Fatur argumentuje tím, že kromě těchto veskrze negativních jevů způsobovala konzumace červených muchomůrek také obrovskou zuřivost. Právě tou byli vikinští berserkové proslulí. Bojovali jako šílení, na své nepřátele se vrhali rozzuření až k nepříčetnosti. Fatur ale přiznává, že to nemusely být jen a výhradně červené muchomůrky, ale také blín, který berserkové konzumovali a který jim navozoval tyto šílené bojechtivé stavy.

Existují také záznamy o tom, že berserkové ve svém zuřivém stavu nebyli schopni rozeznávat mezi nepřáteli a vlastními bojovníky a napadali kohokoliv v dosahu svého meče. Také kousali zuřivostí do vlastních štítů. Právě snížená rozlišovací schopnost je podle Fatura dalším důkazem, že byli nepochybně intoxikováni muchomůrkami či blínem. Je toho však stále mnoho, co o berserkcích nevíme.

Další články

Zavří­t reklamu