válkaČeskoslovenskoobjevy

Mstila se za smrt svého muže a vlastníma rukama stínala hlavy

Mstila se za smrt svého muže a vlastníma rukama stínala hlavy
Zdroj: Matt Rhodes

O Jeanne de Clisson se historie moc nezmiňuje. Na rozdíl od národní hrdinky Johanky z Arku se touhle „bretaňskou lvicí“ Francouzi nijak nepyšní. Přepadávala a ničila francouzské lodě, čímž nahrávala Angličanům. Proč to vlastně dělala?

Markéta Oderská 4. září 2014

Důvod je prostý. Mstila se za smrt svého muže Oliviera de Clissona, jehož nechal francouzský král Filip VI. popravit za velezradu. Aby toho nebylo málo, ještě mu potupně usekli hlavu, narazili ji na kůl a vystavili pro posměch veřejnosti. To Jeanne de Clisson natolik rozzuřilo, že přísahala pomstu francouzskému králi a šlechtě. Prodala do poslední pídě veškerou drženou půdu a nakoupila tři nejlepší válečné lodi. Všechny je nechala přetřít načerno a k tomu ještě plachty obarvit na červeno. Najala si posádku oddaných mužů a vyrazila brázdit vlny oceánu.

V letech 1343 až 1356 byla bretaňská lvice, jak ji přezdívali, postrachem Atlantiku. Přepadávala a ničila francouzské lodi a s lidmi na palubě neznala slitování. Podle dochovaných legend jim sama stínala hlavy sekerou. Jen dva nebo tři muže ušetřila, a to jen proto, aby mohli informovat francouzského krále o hrůze, kterou na moři zažili.

Ačkoli byla nejhledanější pirátkou své doby a její černé lodi s krvavými plachtami nešlo na moři za jasného dne přehlédnout, přesto ji nikdy nechytili a se svou hrůzostrašnou flotilou vždy vodami Atlantiku bezpečně proplula. Pirátství se věnovala třináct let, i po smrti nenáviděného krále. Mezi Angličany se těšila velké oblibě a údajně sehrála i důležitou roli při vyjednávání příměří mezi znepřátelenou Anglií a Francií jako schopná politická lobbistka. Provdala se nakonec za anglického poručíka a v klidu dožila na francouzské pevnině.

Další články

Zavří­t reklamu