Z hrobu středověkého mladíka vyrostl před 215 lety statný buk, ale vichřice ho na jaře zničila.

Z hrobu středověkého mladíka vyrostl před 215 lety statný buk, ale vichřice ho na jaře zničila. | zdroj: The Irish Times


Mrtvolu mladíka zabitého ve středověku odkryl vyvrácený strom!

TÉMATA: archeologie | objevy | středověk | anglie

user-avatar

Irena Gruberová

19. 09. 2015 | 11:00

Divoká bouře, která se v květnu přehnala nad irským městečkem Collooney, vynesla na povrch tisíc let staré tajemství. V kořenech vyvráceného stromu vězela kostra a šokovala místní.

Tělo, které patřilo mladému muži a neslo stopy násilné smrti, bylo nalezeno ve spleti kořenů 215 let starého buku. Jak se strom po bouřce vyvrátil, roztrhl kostru, která pod ním ležela, na dvě části. Ta horní se zvedla do vzduchu, zatímco nohy zůstaly vězet v zemi.

Na základě uhlíkové metody datování výzkumníci zjistili, že ostatky patřily mladíkovi ve věku mezi 17 až 20 lety, který zahynul v 11. nebo 12. století. Utrpěl bodná zranění do žeber a dlaně, způsobená ostrou čepelí, pravděpodobně dýkou nebo mečem. „Nevíme, zda zemřel v bitvě, nebo zda šlo o osobní vyřizování účtů, které skončilo smrtí,“ řekla pro deník The Irish Times archeoložka Marion Dowd. Zranění naznačují, že zřejmě prchal před útočníkem.

Mladíkovo tělo pak bylo podle křesťanských zvyků pohřbeno do země v severovýchodním směru, spočívalo na zádech s rukama složenýma. Podle záznamů z 19. století měl v okolí hrobu stávat dříve kostel se hřbitovem, ale dosud se pro to nenašly žádné archeologické důkazy. „Takže nevíme, jestli byl pohřben na hřbitově, nebo v izolovaném hrobě,“ poznamenala archeoložka.

Mladík zřejmě již od útlého věku manuálně pracoval, jak prozrazuje mírné opotřebení jeho páteřních kloubů. Na svou dobu byl poměrně vysoký, neboť měřil 170 centimetrů, tedy víc než průměrní muži té doby. Jak Marion Dowd zdůraznila, ostatky jsou nadále předmětem vědeckého zkoumání. Po jeho dokončení bude kostra odeslána do Irského národního muzea v Dublinu.  

user-avatar

Irena Gruberová

19. 09. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu