válkaČeskoslovenskoobjevy

Mrtvého Afričana vycpali a vystavovali jako exponát

Mrtvého Afričana vycpali a vystavovali jako exponát
Zdroj: thevintagenews.com

19. století byla doba, kdy Evropané dobývali temný africký kontinent a vozili domů četné trofeje v podobě kůží, klů, paroží nebo celých vycpaných zvířat. Francouz Jules Verreaux se ale rozhodl, že jen zvířata nestačí, že je potřeba mít ve sbírce i pravého afrického černocha.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2019

Jules Verreaux byl obchodník, který pobýval v Kapském městě. Zúčastnil se pohřbu bojovníka z kmene Tswana, který byl zakopán do hrobu v zemi. V noci se vrátil na místo pohřbu a tělo vyhrabal. Stáhl nebožtíka z kůže a sebral také lebku a nějaké kosti. Pak se vrátil do Kapského města, kde vytvořil speciální kovovou konstrukci, na kterou kůži navěsil a tělo vycpal novinami.

Pak tělo i s několika dalšími vycpanými zvířaty odeslal v bedně lodí do Paříže. Tělo opravdového Afričana bylo poprvé vystaveno na exhibici v Rue Saint Fiacre v Paříži. Noviny psaly o statečném Verreauxovi, který „v ohrožení vlastního života získal tělo mezi místními divochy“. Vycpaný černoch budil větší zájem než všechny vycpané žirafy, sloni a krokodýli.

O padesát let později byl „exponát“ převezen do Španělska. Nejprve se zúčastnil Světové výstavy v Barceloně v roce 1888 a pak skončil v muzeu v malém městě Banyoles v Pyrenejích. Tehdy už vlastně nikdo nevěděl, odkud pochází, takže pod něj byla umístěna cedulka s nápisem Divoch z Kalahari. Přezdívalo se mu ale vždy El Negro, tedy Černoch.

V Banyoles setrvával celá desetiletí, ale doba se začala měnit. Z prvotního úžasu se reakce lidí začaly měnit na nechuť a opovržení nad činem Verreauxe, který vytáhl nebožtíka z jeho hrobu. Mít takovýto exponát začínalo zavánět skandálem. Věci se daly do pohybu v roce 1992, když španělský lékař haitského původu Alphonse Arcelin poslal dopis do listu El Pais s tím, že El Negro musí být přemístěn zpět do své domoviny, kde byl pohřben. V dopise mimo jiné psal, že návštěvníci chystaných olympijských her (na jezeře u Banyoles se měly jet veslařské závody) jistě rádi uvidí něco tak strašného, jako je vycpaný člověk.

Za Arcelina se postavily takové osobnosti jako basketbalista Magic Johnson, americký pastor Jesse Jackson nebo tajemník OSN Kofi Annan. Jenže sami obyvatelé města, jakožto i Katalánci jako takoví odmítali dát El Negra pryč, protože jej považovali za svůj národní poklad. V roce 1997 ale El Negro v tichosti zmizel z expozice a byl umístěn do skladu. Na podzim roku 2000 začala jeho poslední cesta zpět domů. Španělská vláda souhlasila s převozem a uprostřed noci El Negra odvezl kamion do Madridu, odkud byl letecky přepraven do Botswany. 5. října roku 2000 byl znovu pohřben do země za účasti mnoha lidí. Tím se uzavřela posmrtná pouť bojovníka, kterému říkali El Negro.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu