válkaČeskoslovenskoobjevy

Mrkev bývala fialová i žlutá. Za oranžovou barvu může prý politika!

Mrkev bývala fialová i žlutá. Za oranžovou barvu může prý politika!
Zdroj: wikicommons

Mrkev je jednou z nejběžnější zeleniny u nás. Odmalička je součástí našich jídelníčků, protože je přece zdravá, takže ji polykáme téměř současně s mateřským mlékem. Stává se pomůckou, když se trochu větší učíme barvy, protože jako je nebe modré, tráva zelená, tak je mrkev oranžová. Proto velmi překvapí zjištění, že nebyla vždycky oranžová. Původní mrkev byla totiž fialová, tmavě červená nebo naopak žlutá či bílá. Oranžovou mrkev poznal svět až v sedmnáctém století.

Kateřina A. 23. ledna 2016

On totiž samotný název barvy oranžová se v Evropě objevil až po prvním importu pomerančů (z francouzského „pomme d’orange“). Pomeranče se tedy nejmenují podle své barvy, ale naopak tato barva podle pomerančů. A mrkev byla v té době fialová, žlutá nebo bílá.
Kde se tedy vzala oranžová mrkev? Nejčastěji se setkáme s příběhem, že ji nizozemští pěstitelé vyšlechtili na počest krále Viléma Oranžského. Oranžová barva je totiž tradiční barvou nizozemské královské rodiny a zelenina této barvy tedy vypadala vlastenecky. Ovšem je pravda, že pro toto vysvětlení chybí historické podklady, jakkoliv je toto tvrzení rozšířené.

V roce 2013 publikoval tým amerických autorů studii podrobně analyzující genetickou strukturu odrůd mrkve. Jedna podkapitola je věnována právě původu akumulace oranžového pigmentu. A tato studie dokazuje, že mezi 10. a 18. stoletím převažovaly v Evropě žluté a fialové mrkve. Vyplývá to z jejich genetické analýzy. Místo nich se ale procesem selekce po několik desítek let nakonec prosadily oranžové odrůdy na úkor těch původních.

Další články

Zavří­t reklamu