válkaČeskoslovenskoobjevy

Mráz je nezastaví. Školáci v jakutské vesnici se učí i v -55 °C

Mráz je nezastaví. Školáci v jakutské vesnici se učí i v -55 °C
Zdroj: Profimedia

Vesnice Ojmjakon na východě Jakutska patří k nejchladnějším trvale obydleným místům na Zemi. Ani zde ale nejsou školáci ochuzeni o pravidelnou výuku.

Simona Knotkova 23. května 2021

-51 °C pro mladší žáky, -55 °C pro starší – takové jsou limity pro děti školou povinné v Ojmjakonu. Pokud stupnice teploměru klesne o další stupeň, teprve tehdy mohou školáci zůstat doma.

Thumbnail # Chlapec musel v mrazu pěšky do školy. Lidé z celého světa mu za to poslali přes 300 tisíc korun
Mohlo by Vás zajímat:

Chlapec musel v mrazu pěšky do školy. Lidé z celého světa mu za to poslali přes 300 tisíc korun

Do školy chodí na devátou, kdy je venku stále ještě tma. Za tmy se domů taky po páté hodině odpoledne vrací. Slunce v Ojmjakonu zapadá v zimních měsících už kolem druhé hodiny. Školní docházku v mrazivých hodnotách přišel do jakutské obce zdokumentovat Semjon Sivtsev.

„Místní děti chodí do školy s rodiči a často i se psy. Žáci z jiných vesnic se sem musí dopravovat autobusem. Cesta trvá od deseti do osmnácti minut. 8. prosince jsem tu točil kolem deváté ráno a venku bylo -51 °C. Jaké to bylo? Musel jsem si na rukou nechat rukavice, což nebylo moc pohodlné. Jinak by mi ale prsty omrzly a já bych mohl natáčet jen v krátkých sekvencích,“ říká fotograf, který pořídil záběry pro The Siberian Times.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu