Tenhle mrakodrap funguje jako obří zrcadlo a taví okolní auta | zdroj: wonderfulengineering.com


Mrakodrap tavil zaparkovaná auta, odskákal to i luxusní jaguár

Když na konci loňského roku dokončovali nový londýnský mrakodrap známý jako Walkie Talkie, netušili, že budou muset čelit rozzuřeným řidičům, které tato budova připravila o auto.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2014 | 18:58

Manažer Martin Lindsay se vrátil ke svému zaparkovanému jaguáru a nemohl uvěřit svým očím. Auto mělo zprohýbanou karoserii, jedno zpětné zrcátko i znak na kapotě. A všechno smrdělo, jako by to někdo spálil. Na okénku byla vzkaz od konstrukční firmy, která stavěla na druhé straně cesty mrakodrap Walkie Talkie. "Vaše auto bylo zamčené. Prosím, ozvěte se nám." 

Martin Lindsay a jeho jaguár

Teprve teď Lindsayovi došlo, co se stalo. Mrakodrap je totiž postaven tak, že je parabolicky prohnutý. Jeho skleněné plochy koncentrují sluneční paprsky jako obrovská lupa. Ty dopadly přímo na jaguára a začaly ho pozvolna tavit. Ještě že ho měl Lindsay zaparkovaný před budovou jen hodinu! Kdyby ho tam měl celý den, mohl dopadnout podstatně hůř.

Pouhá hodina parkování a auto vypadalo takto

To se ostatně stalo dalším majitelům aut. Dodávku Eddieho Cannona sluneční paprsky z jedné strany doslova rozleptaly. Palubní deska byla z půlky roztavená, a to včetně plechovky s nápojem. Mnoho dalších řidičů se ozvalo, že i jejich vůz utrpěl popáleniny. Firma musela uzavřít přilehlá parkoviště a vyhlásit zákaz parkování.

Kapota se poněkud zvlnila

Jenže ani tím komplikace nekončily. Budovy na protější straně musely podle odborníků vydržet žár 70 stupňů Celsia, což vytvářelo praskliny na jejich fasádách. Na ulicích proto byly instalovány velké markýzy a přístřešky. V polovině tohoto roku byla 160 metrů vysoká budova konečně otevřena. Zajímavé je, že architekt mrakodrapu Rafael Viñoly měl ten samý problém i u svého předešlého projektu. Hotel Vdara v Las Vegas rovněž vrhal koncentrované sluneční paprsky, kterým lidé začali posměšně říkat Vdarské paprsky smrti.   

I sama budova se dost vlní

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2014 | 18:58

Zavří­t reklamu