válkaČeskoslovenskoobjevy

Mr. Bean je tu s námi už 30 let! Přečtěte si 30 věcí, které jste o něm možná nevěděli

Mr. Bean je tu s námi už 30 let! Přečtěte si 30 věcí, které jste o něm možná nevěděli
Zdroj: Profimedia

Mr. Bean baví malé i velké diváky z celého světa už tři desetiletí. Přečtěte si 30 zajímavostí o postavě a jejím hereckém představiteli, o kterých jste možná neměli ani tušení.

Simona Knotkova 18. září 2020

1. Nápad na postavu Mr. Beana vznikl v době, kdy si Rowan Atkinson dokončoval magisterský titul na Queen’s Collage v Oxfordu. Jeho oborem překvapivě nebylo umění, ale elektrotechnika.

2. Postava a s ní spojený seriál se měl původně jmenovat Mr. White (Pan Bílý) nebo Mr. Cauliflower (Pan Květák). S ohledem na současnou situaci ve světě měli tvůrci štěstí, že se nerozhodli pro možnost první…

3. Sláva Mr. Beana je skutečně rozlehlá. Seriály a filmy s touto postavou se promítaly celkem ve 190 zemích. V Číně dokonce najdete jeho podobiznu v rýžovém poli a jeho dvojníka v muzeu voskových figurín, kde mu dělá společnost například Kim Čong-un nebo Putin.

4. Sami Britové ho v anketě Britské rady z roku 2014 označili za jednoho z největších britských občanů všech dob. Fiktivní postava „Pana Fazole“ se zařadila po boku takových osobností, jakými byl Charlie Chaplin nebo princezna Diana.

5. Pozadu nezůstává ani jeho oblíbenost na sociálních sítích. V době psaní textu byl Mr. Bean se svými 98 miliony followerů na 13. místě nejsledovanějších facebookových stránek celého světa.

6. Jaké je Beanovo křestní jméno? To tvůrci nikdy nezmínili. Ve filmu s podtitulem Největší filmová katastrofa se v jeho pase uvádí prosté Mr.

7. Pozornější diváci si možná všimli, že jeho byt se napříč epizodami mění. Zatímco někdy ho vidíme v bytě s jedinou místností, jindy obývá dvoupokojový byt s oddělenou ložnicí.

8. Byt č. 2, Arbour Road 12, čtvrť Highbury na severu Londýna – na této adrese byste Mr. Beana našli.

9. Atkinsona při zrodu seriálu inspiroval francouzský komik Jacques Tati, především jeho Prázdniny pana Hulota. S námětem mu pomáhal britský humorista Ben Elton a (pozdější) režisér Lásky nebeské Richard Curtis.

10. K neodmyslitelným rekvizitám Mr. Beana patří jeho automobil – žlutozelené Austin Rover Mini. Tento vůz zažil zlatá léta v 60. letech minulého století.

Thumbnail # Mr. Bean se ocitl na plátnech starých mistrů! Rembrandt se buď obrací v hrobě, nebo řehtá
Mohlo by Vás zajímat:

Mr. Bean se ocitl na plátnech starých mistrů! Rembrandt se buď obrací v hrobě, nebo řehtá

11. Ač je Mr. Bean zralý muž, stejně nedá dopustit na svého plyšového medvídka, pojmenovaného jednoduše jako Teddy. Originální plyšák byl prodán v aukci za 180 liber (cca 5,2 tisíc korun).

12. I asociální Bean má romantické choutky. Ve třech dílech se objevila jeho přítelkyně, kterou ztvárnila herečka Matilda Ziegler.

13. Podle Rowana Atkinsona je Mr. Bean anarchista. On sám je prý jeho přesný opak. „Jsem až děsivé normální,“ ohodnotil se.

14. V roce 1993 se Mr. Bean zúčastnil pořadu Slepé rande.

15. Legendární komická postava nechyběla ani na slavnostním zahájení LOH v Londýně (2012), kde si zahrála s Londýnskou filharmonií.

16. První film s Mr. Beanem Největší filmová katastrofa (1997) si ve světě vydělal skoro 200 milionů liber.

17. V druhém filmu Prázdniny pana Beana (2007) se v malé roli objevila jeho dcera Lily.

18. Kromě Lily (1995) má Atkinson také syna Benjamina (1993) a nejmladší dceru Islu (2017).

19. Zatímco starší děti pochází z prvního manželství s uměleckou maskérkou Sunetrou Sastry, třetího potomka si herec pořídil ve vztahu s Louise Ford. Ta je mimochodem o dvacet šest let mladší než Atkinson.

20. Atkinsonovým spolužákem byl bývalý britský premiér Tony Blair.

Thumbnail # Rowan Atkinson jako Frodo, Voldemort nebo Marilyn: Tyhle koláže vás pobaví!
Mohlo by Vás zajímat:

Rowan Atkinson jako Frodo, Voldemort nebo Marilyn: Tyhle koláže vás pobaví!

21. Bean se reklam neštítí. Na obrazovce nabízel divákům třeba tyčinky Snickers, lentilky M&M’s nebo auto Nissan.

22. Na Mr. Beana jste možná narazili i na palubě letadla. Ve svém repertoáru ho už mělo více než 100 leteckých společností.

23. Seriál je typický svými nezvyklými znělkami. Na začátku každé seriálové epizody sbor zpívá latinský text „Ecce homo qui est faba“ (v překladu „Hleďte, tu je člověk, který je fazole“). Na konci se poté objevuje věta „Vale homo qui est faba“ („Sbohem, člověče, jenž jsi fazolí“).

24. Svou přítomností Bean obohatil také svět hudebních videoklipů. Konkrétně se tak stalo pro skladbu Picture Of You skupiny Boyzone.

25. V roce 2002 byla odvysílána první epizoda animovaného Mr. Beana. Šestá řada seriálu je naplánovaná na příští rok.

26. Na YouTube odebírá oficiální kanál Mr. Beana přes 23 milionů uživatelů.

27. Média před nedávnem pobavila zpráva Brita, vypadajícího jako Mr. Bean, který kvůli koronaviru zůstal trčet ve Wu-chanu. Všechno špatné je k něčemu dobré; muži to vyneslo miliony čínských fanoušků.

28. Rowan Atkinson se jako milovník rychlých aut objevil v jedné z epizod Top Gear.

29. Herec se pyšní dvěma cenami BAFTA za nejlepší výkon v zábavném pořadu. První získal v roce 1981 za Nezprávy v devět, druhou v roce 1990 za účast v seriálu Černá zmije.

30. Do uměleckého důchodu odešla postava Mr. Beana v roce 2012. „Hrát dětinskou postavu v padesáti je už docela smutné,“ objasnil důvod konce jeho protagonista. K 25. výročí byla nicméně představena jedna nová epizoda.

Další články

Zavří­t reklamu