válkaČeskoslovenskoobjevy

Možná se podařilo najít Atheniu, první loď potopenou za druhé světové války

Možná se podařilo najít Atheniu, první loď potopenou za druhé světové války
Zdroj: atlasobscura.com

Rychlý zaocenáský parník SS Athenia opustil přístav Glasgow a dva dny po jeho odplutí britský premiér Neville Chamberlain vyhlásil válku nacistickému Německu. Devět hodin poté německá ponorka U-30 torpédovala Athenii a ta klesla pod hladinu moře. Z 1418 lidí na palubě zahynulo 118.

Tomáš Chalupa 27. října 2017

Vrak lodi našel oceánograf a hledač lodních vraků David Mearns. Ten loď objevil pomocí sonaru, pod vodu se ale nevypravil. Expertizou sonarových záznamů ale došel k závěru, že na dně moře u Rockall Banku leží velký zaoceánský parník, a to velmi blízko místa, kde se potopila Athenia. „Je zde velmi, velmi vysoká pravděpodobnost, že je to Athenia,“ řekl Mearns BBC.

Zajímavé je, že vrak není na tom samém místě, kde byl potopen. To není úplně neobvyklé, mořské proudy posunuly mnoho vraků lodí na poměrně velké vzdálenosti, čímž znemožnily jejich nalezení. To bude nejspíš i případ Athenie.

Zveřejnění místa potopení má ale často za následek, že se k vraku začnou stahovat potápěči. Nemají ale vždy čisté úmysly. Několik vraků lodi už zmizelo poté, co je doslova rozebrali hledači kovů, kteří části lodi prodali do sběru. OSN sice vraky lodí chrání jako památníky a podmořské hřbitovy, ale to nenechavce příliš neodrazuje. Doufejme, že podobný osud nepostihne i Athenii.

Další články

Zavří­t reklamu