válkaČeskoslovenskoobjevy

Mozky žen jsou o čtyři roky mladší než ty mužské

Mozky žen jsou o čtyři roky mladší než ty mužské
Zdroj: pinterest
+ 2 fotky+ 3 fotky

O lidech, kteří pomaleji stárnou, se často říká, že jsou mladí na těle a na duchu, ale což takhle být mladý mozkem? Nová studie odhalila, že ženy jsou v tomto směru biologicky ve výhodě. Jejich mozky stárnou pomaleji, čímž si déle než muži udržují duševní svěžest.

Yvonne Pokorná 18. září 2019

Podle neurologů z Lékařské školy Washingtonské univerzity v St. Louis jsou ženské mozky metabolicky téměř o čtyři roky mladší než mozky jejich stejně starých vrstevníků. To může vysvětlovat, proč ženy bývají déle duševně čilé než muži.

Klíčem k této záhadě je cukr či glukóza, která je hlavním palivovým zdrojem mozku. To, jak ji mozek využívá, se v průběhu lidského života mění. U kojenců a malých dětí se zvyšuje proces zvaný aerobní glykolýza, který podporuje růst a vývoj mozku. U adolescentů a mladých dospělých se snižuje a postupem let využití cukrů v mozku dál klesá, až kolem šedesátky dosáhne velmi nízké úrovně.

Až doposud však vědci nevěděli, jak se tento metabolismus mozku liší u mužů a u žen. Vědci proto analyzovali mozky 121 žen a 84 mužů ve věku od 20 do 82 let. Výsledky ukázaly, že ženské mozky jsou metabolicky průměrně o 3,8 roku mladší než stejně staré mužské mozky.

„Průměrný rozdíl mezi stářím mužského a ženského mozku je značný,“ zdůraznil Manu Goyal z Washingtonské univerzity. „Je mnohem silnější než většina ostatních rozdílů mezi pohlavími, o nichž víme, ale není ani zdaleka tak velký jako ty největší rozdíly mezi pohlavími, jako je například výška,” dodal vědec.

Kupodivu rozdíl mezi stářím mužských a ženských mozků lze zaznamenat už u mladých dospělých ve věku kolem dvaceti let. „Není to tím, že by mužské mozky stárly rychleji, ale muži už začínají dospělost s mozkem o tři až čtyři roky starším než ženy. A to pak přetrvává až do dospělosti,“ vysvětluje Goyal. Ženy tak mají od přírody jistou výhodu. Jejich metabolické mládí nejspíš také koresponduje s tím, že se oproti mužům dožívají o něco vyššího věku.

„Proč tomu tak je, zůstává tajemstvím,” poznamenal neurobiolog Marcus Raichle. Podle vědců za tím může být něco jiného než hormonální rozdíly, protože metabolické odlišnosti zůstávají stejné i po nástupu menopauzy.

Závěry studie ještě musí být potvrzeny navazujícím výzkumem. Pokud jsou správné, vědci předpokládají, že metabolicky “mladší mozek” ženám dodává určitou míru odolnosti k degenerativním změnám ve stáří. Mohlo by to vysvětlovat, proč ženy nezažívají ve vysokém věku takový intelektuální úpadek jako muži.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu