Sir George Everest změřil celou Indii, nejvyšší horu světa ale ani neviděl.

Sir George Everest změřil celou Indii, nejvyšší horu světa ale ani neviděl. | zdroj: allthatsinteresting.com


Mount Everest se jmenuje po člověku, který na něm nikdy nestanul

TÉMATA: hory | mount everest | himálaj | indie | kartografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2018 | 13:00

Sir George Everest se stal hlavním kartografem pro oblast Indie poté, co předchůdce na této pozici zemřel. Jeho mapy byly mimořádně přesné, na svou dobu to byla opravdu skvělá kartografická díla. Jako ocenění za jeho práci byla po něm pojmenována nejvyšší hora světa.

Na tuto horu sice nikdy nevylezl, ale jinak to byl zdatný dobrodruh a cestovatel. Indie má mnoho odlišných klimatických zón a Sir George Everest se vydal do všech z nich. Byl v hlubokých pralesech, močálech i ledových pláních a vysokých horách. Právě díky tomuto přístupu byl schopen zmapovat i velmi odlehlá území.

Everest nebyl jen výzkumník, kartograf a cestovatel, ale také vynálezce. Vynalezl vůbec první teodolit, zaměřovací zařízení, díky kterému mohli jeho lidé měřit například výšku himálajských gigantů, aniž by na ně museli lézt. Everest byl až puntičkářsky přesný, byl přesností doslova posedlý. Odmítnul opustit jakoukoliv oblast, dokud neměl pocit, že bylo vše naprosto přesně změřeno a zaznamenáno.

Co se týče samotného Mount Everestu, na to, že jde o nejvyšší horu světa, přišel Radhanath Sikhdar, který pracoval v týmu Everestova předchůdce, Andrewa Scotta Waugha, který už zastával v té době vyšší pozici. Waugh o čtyři roky později rozhodl, že hora se má jmenovat po Everestovi. Nikdo neudělal pro zmapování Indie více a tato pocta se mu zdála zcela správná. Ironií bylo, že zrovna Everest Sir George nikdy svým okem nespatřil. Mapy Nepálu se dělaly až v závěru jeho působení v úřadu a nebyly zdaleka dokončeny, když jej opouštěl. Mount Everest se tak jmenuje po člověku, který na něj nejen že nikdy nevylezl, ale ani jej na vlastní oči nespatřil. Nikdo ale proti tomuto názvu neprotestoval, Everestovy zásluhy na zmapování Indie byly nezpochybnitelné. Místo domorodého pojmenování Čomolungma nebo Sagarmata tak svět znal nejvyšší horu jako Mount Everest.

Sir George Everest byl možná vůbec největší kartograf v dějinách Velké Británie. Jmenuje se po něm nejvyšší hora světa, na kterou se ovšem nikdy nevydal.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu