válkaČeskoslovenskoobjevy

Mount Everest prý zmenšilo zemětřesení, musí se znovu přeměřit

Mount Everest prý zmenšilo zemětřesení, musí se znovu přeměřit
Zdroj: messagetoeagle.com

Mount Everest je nejvyšší hora světa. Teď se ovšem vedou debaty o tom, jak je vlastně vysoká. Podle některých zpráv přímo z Nepálu předloňské ničivé zemětřesení připravilo nejvyšší horu o část jejího vrcholu.

Tomáš Chalupa 10. února 2017

Zemětřesení postihlo především hlavní město Nepálu Káthmándú, ale projevilo se možná i na Mount Everestu. Jak, to se přesně neví, zjistit to má vědecká expedice, která má horu znovu přeměřit. Zemětřesení se odehrálo už v dubnu roku 2015 a mělo sílu 7,8 stupňů Richterovy stupnice. Zahynulo při něm 9000 lidí, 22 000 lidí bylo zraněno. Bylo to nejničivější zemětřesení v zemi od roku 1934.

Mount Everest byl naposledy oficiálně změřen v roce 1955, takže mnozí se domnívají, že je nutné provést měření znovu. Indičtí inženýři už horu změřili za pomoci GPS a pozemních triangulačních bodů. Ovšem zatím není jasné, jestli skutečně jsou výsledky odlišné a hora je nižší než udávaných 8848 metrů. Na její vrchol se má proto vypravit expedice, aby situaci ověřila přímo na místě. Expedice má trvat měsíc, další dva měsíce bude trvat výpočet a ověřování dat.

Další články

Zavří­t reklamu