Výstup na nejvyšší horu světa je sám o sobě náročným fyzickým i psychickým výkonem. Devětašedesátiletý Sia Po-jü to zvládl i s oběma amputovanýma nohama.
Za všechno mohl osudný výstup v roce 1975. Tehdy zkoušel Sia Po-jü pokořit Mount Everest poprvé. Výstupu se zúčastnil s expedicí, kterou sponzorovala vláda. Pouhých 250 metrů před cílem potkalo výpravu špatné počasí, které ji donutilo dva dny a tři noci stát na místě. Nakonec se členové dohodli, že rozumnější bude dát se na ústup a výpravu vzdát. Sia tehdy prokázal dobrý skutek a kolegovi, který na tom byl hůř, půjčil spacák. Toto gesto ho kvůli následným omrzlinám bohužel stálo obě chodidla.
V roce 1996 ho potkala navíc další tragédie. Kvůli zhoubnému nádoru lymfomu musel podstoupit další amputaci a obě nohy mu tentokrát byly uříznuty až nad kolena. Jiný člověk by v podobné situaci už ani nepomýšlel, že by ještě někdy mohl vystoupit na Mount Everest. Sia oproti tomu zasvětil roky tréninku, aby se o výstup znovu pokusil.
„Výstup na Mount Everest je můj sen. Musím ho uskutečnit. Symbolizuje to pro mě osobní výzvu, osudový úkol,“ nechal se slyšet.
Pokus číslo dva se uskutečnil v roce 2014. Zdolání hory mu ale opět překazily špatné povětrnostní podmínky. To samé se opakovalo i v roce 2015 a 2016, kdy muže od vrcholu dělilo pouhých sto metrů.

Sia Po-jü si po 43 letech splnil svůj sen
„Kdybych byl sám, vzhledem k tomu, že už jsem starý a protože jsem tolik toužil po splnění svého snu, asi bych pokračoval, aniž bych domýšlel důsledky. Když jsem se ale tehdy ohlédl a viděl jsem, jak se na mě dívá pět šerpů… Měli rodiny. A tak jsem se dal na sestup,“ popisuje horolezec moment, kdy skupinu zasáhla sněhová bouře.
Jak ale už můžete vědět z nadpisu článku, devětašedesátiletý Číňan nejvyšší horu světa nakonec pokořil. Stalo se tak letos v květnu, krátce poté, co nepálská vláda dala muži povolení k výstupu. Podle nejnovější vyhlášky na horu totiž už nemohou lézt jedinci s dvěmi amputovanými končetinami.
Sia Po-jü se stal druhým člověkem na světě, kterému se to bez nohou podařilo. Prvním byl v roce 2006 Novozélanďan Mark Inglis. Sia ale drží prvenství jako nejstarší člověk s amputovanýma nohama a první, který na horu vystoupil z nepálské strany.