válkaČeskoslovenskoobjevy

Most Ponte Vecchio přežil válku jen proto, že si ho oblíbil Hitler

+ 1 fotka+ 2 fotky

Most Ponte Vecchio stojí ve Florencii už od roku 1350. Jeho osud byl pohnutý a zejména za druhé světové války mu hrozila zkáza. Jenže mezi jeho obdivovatele patřil i Adolf Hitler, a tak nakonec vše dopadlo jinak.

Tomáš Chalupa 25. října 2021

Ponte Vecchio je nejstarší most ve Florencii, přezdívá se mu proto také Starý most. Klene se nad řekou Arno v místě, kde měli most už staří Římané. Most ve své současné podobě byl dokončen v roce 1350 – 15 let poté, co původní most strhla velká povodeň. Kdo vlastně most postavil, se přesně neví, nejčastěji padá jméno Taddea Gaddiho, známého malíře a umělce.

Jde o unikátní středověké inženýrské dílo. Most byl velmi rušný, prakticky neustále po něm proudily davy lidí, takže obchodníci si postavili své krámky přímo na něm. To jen zvyšovalo nápor na jeho konstrukci. Postupně na něm měli své obchůdky řezníci, kováři, kantýny pro vojáky a další. Nakonec došla v roce 1593 vévodovi Ferdinandovi trpělivost a nařídil, že na mostě mohou mít své krámky jen zlatníci a šperkaři. Vše ostatní musí pryč.

Nejtěžší hodina nastala pro Ponte Vecchio 4. srpna 1944. Němci prchali z Florencie před postupující britskou 8. armádou a Hitler osobně nařídil, aby za sebou zničili všechny mosty. Ovšem vyjma právě Ponte Vecchia. Hitler si jej velmi oblíbil a, ač se jinak nezdráhal ničit celá města a architektonické skvosty, nařídil tento most zachovat. Ovšem nechal zbořit všechny středověké budovy na obou koncích, čímž alespoň na čas zablokoval vstup na most.

Další zlá chvíle přišla pro most v listopadu roku 1966, kdy ho poničila povodeň. Panovaly vážné obavy, že most se zřítí. Všechny krámky a obchůdky preventivně zmizely, ale most nakonec díky své masivní a důmyslné konstrukci vodní mase odolal.

Dnes už je most zase rušným místem, kde proudí davy turistů (tedy mimo nynější koronavirovou dobu) a krámky se šperky nemají nouzi o zákazníky. Turisté také velmi rádi zamykali zámky pro štěstí zejména kolem sochy Benvenuta Celliniho. Bylo jich tolik, že nakonec město muselo značnou část z nich odstranit a pod hroznou pokuty už nesmí nikdo další zde zámky zamykat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu