válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní záběry z roku 1940: vítr rozhoupal most a shodil ho do vody!

Cválající Gertie není zrovna běžné jméno pro most, spíše by se hodilo ke koni. Jenže tady byl název zcela příhodný, protože stavitelé mostu počítali s vertikálním pohybem při silném větru. Jenže někde udělali chybu.

Tomáš Chalupa 23. února 2020

Je pravda, že most se oficiálně jmenuje Tacoma Narrows, protože přemosťuje Tacomskou úžinu v Pugetově zálivu ve státě Washington. Most byl v červenci roku 1940 slavnostně otevřen a mělo jít o zcela nový typ konstrukce.

Most byl sice vybudován kvůli nutnosti přemostit úžinu, ale zároveň tvořil překážku silným větrům, které v oblasti vály. A tak se počítalo s takzvaným aeroelastickým chvěním, kdy vítr rozkmitává most směrem nahoru a dolů. Ovšem podle výpočtů inženýrů mělo být kmitání velmi slabé a mělo k němu docházet jen za mimořádně silných vichřic. Jenže 130 dnů po otevření mostu se přihnal vítr o síle 68 km/h a most rozkmital tak, že se postupně celý zřítil do řeky. Příčinou nebyla síla větru, ale špatná konstrukce mostu. Inženýři se přepočítali, když podcenili tehdy ještě málo probádaný jev aeroelastického kmitání. To fungovalo zcela jinak, než jak architekti počítali, a dodnes se tak o tomto případu učí na technických fakultách. Američané postavili v oblasti nový most až v roce 1950.

Další články

Zavří­t reklamu