válkaČeskoslovenskoobjevy

Mořští kočovníci: V roce 2004 předpověděli tsunami. Jejich děti mají zase neobyčejně ostrý zrak

Mořští kočovníci: V roce 2004 předpověděli tsunami. Jejich děti mají zase neobyčejně ostrý zrak
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na pobřeží jihovýchodní Asie žije kmen mořských kočovníků Moken. Jeho populace se v současné době pohybuje od dvou do tři tisíců lidí. Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 2004, kdy díky svým vědomostem o moři předpověděl příchod ničivé tsunami, a zachránil tak velkou část svého obyvatelstva. Neobyčejné schopnosti mají i Moken děti – pod vodou dokážou ostře vidět až do hloubky dvaceti metrů. Svým vynikajícím zrakem se tak mohou rovnat třeba delfínům.

Simona Knotkova 1. října 2018

Jako i jiné mořské kočovné národy se Moken živí lovem ryb. Pro potravu se potápí především ti nejmenší, což bude asi důvod toho, že mají tak dobře vyvinutý zrak a i ve vyšší hloubce dokážou postřehnout ty nejmenší předměty. Jak totiž zjistil vědecký výzkum, jejich dobré oči nejsou ani tak zděděným znakem či snad nějakou magickou schopností, jako dovedností získanou lety praxe.

Hlavní studii provedla v roce 1999 Anna Gislenová z univerzity ve švédském Lundu. Vedle sebe testovala děti z kočovného kmene a děti z evropských zemí, které byly u Andamanského moře na dovolené. Testované subjekty byly ve věku od osmi do třinácti let a za úkol měly potopit se a pod vodou se pokusit rozeznat černobílé mřížky.

„Pokud vzorek správně identifikovaly, použili jsme pak zase jiný, s tenčími čárami, a dělali jsme to tak až doby, kdy udělaly chybu a některý ze vzorků pod vodou už nerozeznaly,“ vzpomíná Gislenová. Výsledek mluvil jasně pro potomky mořského národa – viděli až dvakrát lépe než evropské děti.

Jakékoliv jiné děti by na místě těch z Moken mohly silný zrak také časem získat. Je to hlavně o praxi.

Jakékoliv jiné děti by na místě těch z Moken mohly silný zrak také časem získat. Je to hlavně o praxi.

K dětem Moken se Švédka vrátila později, když byly v pubertě, a zjistila, že jejich zrak je stále na vysoké úrovni. Na druhou stranu u dospělých postupně upadá, což vědkyně přisuzuje tomu, že se už tolik nepotápí.

V budoucnu tato vlastnost nejspíš zmizí ale i těm nejmenším. Tsunami v roce 2004 část z původních obyvatel kmene Moken zabilo a přeživším navždy změnilo způsob jejich života. Spousta z nich se od té doby stahuje více do vnitrozemí a namísto tradičního loveckého života hledá práci a obživu ve městech. Stejně jako mizí kočovné mořské národy, mizí i děti s neobyčejným zrakem.

Další články

Zavří­t reklamu