válkaČeskoslovenskoobjevy

Mořský stín byl postaven v tajnosti a tajně brázdil oceány 21 let

Mořský stín byl postaven v tajnosti a tajně brázdil oceány 21 let
Zdroj: thevintagenews.com

Experimentální vojenské plavidlo Sea Shadow (IX – 529) bylo postaveno firmou Lockheed ve spolupráci s vojenským námořnictvem a agenturou DARPA k testování stealth technologií u lodí. Původně se uvažovalo o sériové výrobě, ale nakonec zůstalo pouze u jednoho exempláře.

Tomáš Chalupa 30. srpna 2019

Sea Shadow byl postaven v roce 1984 v Redwoodu v Kalifornii, ale veřejnost se o něm dozvěděla až o deset let později. Stavba probíhala v přísném utajení v plovoucím suchém doku HMB-1. Tvar trupu je netradiční katamaránový, což znamená, že pod vodou jsou dvě samostatné části, každá s jedním motorem a stabilizátorem. Tato konstrukce jí umožňuje plout stabilně i v pětimetrových vlnách a silných bouřích.

Přes svou mohutnost je loď spartánsky vybavená. Dvanáct paland, jedna mikrovlnka, lednička a stůl. Žádné vymoženosti, jako kulečník nebo tělocvična, na lodi nejsou. Nikdy se také nepočítalo s tím, že loď bude mít plnou posádku nebo vypluje do bojové mise. Sea Shadow nikdy nebyl oficiálně zařazen do stavu válečných plavidel, i když je na jejich seznamu. Je to trochu komplikovaná záležitost, která jen ukazuje na to, že loď byla v podstatě stále jen testovacím prototypem.

V roce 2006 se námořnictvo rozhodlo, že další vývoj plavidla ani jeho sériovou výrobu nechce a místo toho se rozhodlo Sea Shadow prodat v dražbě. Ta ale skončila neúspěchem, neobjevili se totiž žádní zájemci. Zřejmě to bylo dáno podmínkou námořnictva, které výslovně zakázalo další provoz plavidla, a kupec měl pouze loď sešrotovat. Koupit kus šrotu ale nikdo nechtěl.

Nakonec se podařilo Sea Shadow prodat až v roce 2012 společnosti Bay Ship, která ji rozebrala a prodala do šrotu. Sea Shadow inspiroval tvůrce snímku s Jamesem Bondem Zítřek nikdy neumírá, kteří do filmu zařadili velmi podobnou loď. Jinak ale Sea Shadow odešel ze scény prakticky nepovšimnut.

Další články

Zavří­t reklamu