Moře jsou plná nevybuchlých bomb, munice a chemických zbraní, tvrdí vědci.

Moře jsou plná nevybuchlých bomb, munice a chemických zbraní, tvrdí vědci. | zdroj: wikipedia commons


Mořské dno je plné nevybuchlých bomb. Některou z nich moře i vyplaví

TÉMATA: technika | armáda | zbraně |

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2015 | 11:15

V červenci tohoto roku moře na Floridě u měst Tampa Bay vyplavilo na pláž bombu. Okolí muselo být evakuováno, kolem bomby byl postaven speciální kryt a nakonec byla odborně odpálena. Ovšem moře je těchto bomb plné, zjistili vědci.

Nejsou to jen bomby, ale i nejrůznější munice a také chemické zbraně. Americké i evropské vlády velmi rády svrhávaly do moře všechny nepotřebné bomby a munici prakticky po každé válce. Bylo to levnější než složitá likvidace. V noci se prostě vypravila loď na otevřený oceán a tam shodila do hlubin svůj nebezpečný náklad. Velmi dlouho se mělo za to, že moře je tak hluboké, že na jeho dno se parakticky nelze dostat a tuny munice jsou tam pohřebny na věky. 

Zejména po druhé světové válce se takto státy válčící s Německem zbavily svých bomb. Američané svrhávali munici velmi často do Mexického zálivu. Díky tomu se znečištění v zálivu významně zvýšilo. Ovšem hlavním problémem jsou nové metody rybolovu a hledání ropy. Sítě a ropovody dnes dosahují do ohromných hloubek a nebezpečí číhající v hlubinách se znovu dostává na povrch. V roce 2005 tři holandští rybáři zemřeli poté, co ve svých sítích našli velkou minu, která vybuchla na palubě lodi. 

Vědci nyní stojí před úkolem, jak moře zbavit těchto nebezpečných zbraní. Už dávno se ví, že není dobrý nápad svrhávat munici do moře, ale neví se, co dělat s tou, co už tam je. Jako první krok vědci navrhují důkladně zmapovat dno a zjistit, kde přesně jsou místa s nebezpečným obsahem. Pak teprve přijde na řadu snaha postupně bomby a munici vyzvednout. To je ale hudba vzdálené budoucnosti, protože je to příliš nákladné a nebezpečné. A v mezinárodních vodách to asi nikdo nebude chtít zaplatit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu