válkaČeskoslovenskoobjevy

Moře v roce 1808 vyvrhlo na ostrově Stornsay podivné tělo neznámého tvora

Moře v roce 1808 vyvrhlo na ostrově Stornsay podivné tělo neznámého tvora
Zdroj: thevintagenews.com

Stornsay je jeden z Orknejských ostrovů ve Skotsku. 25. září roku 1808 se na tamní pláži objevila mrtvá hromada masa, zjevně šlo o nějakého tvora. Ale dodnes se neví, co to bylo vlastně zač.

Tomáš Chalupa 25. dubna 2019

Tvora našel po ránu místní rybář John Peace, který se vypravil rybařit. Spatřil ptáky sedící na čemsi podivném na pobřežním skalisku. Sedl do lodě a připlul ke skále. To, co našel, jej překvapilo. Mohutné hadovité tělo se třemi páry končetin. Nic takového nikdy neviděl ani netušil, co by to mohlo být.

Nechal ale tělo na místě a odplul, ostatně bylo tak velké, že by se mu do loďky ani nevešlo. Ale silné vlny a proudy tělo o den později zanesly až na pláž, kde je objevil George Sherar. Ten přivolal další muže a společně zkoumali 16 metrů dlouhé tělo. Jen samotný krk tvora byl dlouhý kolem 10 metrů. Vypadal jako dávno vyhynulý dinosaurus. Tvor byl původně ještě delší, jak zjistil Sherar, chyběl mu ocas.

Zpráva o příšeře se šířila po celém Skotsku i Anglii a do oblasti se začali sjíždět novináři i zvědavci. Všichni tušili senzaci, ostatně Skotsko samotné je plné příběhů o jezerních monstrech. Samotné tělo ale rychle hnilo a už nebylo možné je nějak zkoumat nebo něco zjišťovat. Všichni, kdo viděli tělo onoho 25. září, tak museli učinit místopřísežnou výpověď na radnici v Krikwallu.

Nálezem se zabývali učenci také v Edinburské přírodovědecké společnosti. Došli k závěru, že z doložených údajů není možné zařadit tvora k nějakému existujícímu druhu, a tak jej katalogizovali jako druh nový, pojmenovaný Halsydrus pontoppidani s tím, že jde nejspíše o nějaký obří druh mořského hada.

Později se do případu vložil anatom doktor John Barclay, který provedl revizi měření, a délku tvora stanovil na 11 metrů s tím, že jde o žraloka velkého. Ke stejnému závěru došel John Goodsir v roce 1849.

Největší žralok velký měl délku 12 metrů, takže muselo jít o opravdu mimořádný kus, anebo byla prvotní měření chybná. Stornsayská příšera bohužel žila jen krátkým životem. Na celý příběh se brzy zapomnělo a nadvládu v říši podivných skotských oblud opět přebrala slavná lochneska.

Další články

Zavří­t reklamu