Josef Sousedík provází v roce 1928  prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka po Vsetíně

Josef Sousedík provází v roce 1928 prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka po Vsetíně | zdroj: Státní okresní archiv ve Vsetíně


Moravského Edisona zastřelilo gestapo, komunisté pak pronásledovali jeho rodinu

TÉMATA: odboj | vynálezy | vědci | géniové | československo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2015 | 12:30

Josef Sousedík byl geniální vynálezce, kterému se právem přezdívalo Moravský Edison. Byl ale také vlastenec a za války vedl odbojovou skupinu. Zemřel rukama nacistů a i po jeho smrti měla jeho rodina těžkosti, tentokrát už se o to postarali komunisté.

Josef Sousedík byl starostou Vsetína, ale také geniální vynálezce. Dokonce navrhnl vůbec první hybridní elektromobil na světě. Dostal i nabídku pracovat pro General Motors v USA. Už tehdy se ale projevil jako vlastenec a zůstal ve službách své země. Ve své továrně vyráběl především motory. Byl workoholik, který žil svou prací. Tomáš Baťa chtěl, aby rozjeli společný podnik, ale Sousedík chtěl pracovat sám, a ke spojení těchto dvou legendárních osobností tak nedošlo, byť Baťa od něj odebíral motory pro svoje provozy.

Kromě již zmíněného elektromobilu si Sousedík nechal patentovat také letadlo s kolmým startem a tramvaj se čtyřmi osami. Podílel se i na konstrukci legendárního vlaku Slovenská strela. Jeho génius byl skutečně srovnatelný s Edisonovým. Pracoval do úmoru, celé noci proseděl nad nákresy. Jeho práce byla na svou dobu naprosto převratná. Pak vypukla druhá světová válka a Sousedík vstoupil do nové životní etapy. Stal se odbojářem.

Hned po okupaci Československa začal plánovat a budovat odbojovou síť na Valašsku. Byl také členem odbojové skupiny Obrana národa. Jeho vlastní skupina se postupem času rozrostla, v roce 1944 už do bylo zapojeno na dva tisíce lidí. Jenže takový počet už byl zkrátka moc. Gestapo jeho i skupinu sledovalo, několikrát byl zatčen, přičemž po posledním zatčení 15. prosince 1944 jej už nikdo nikdy nespatřil.

O jeho smrti je toho známo málo. Podle jedněch zpráv ho zastřelil gestapák, který jej mučil. Sousedík ho kopl a rozzuřený vyšetřovatel jej zastřelil. Jiní tvrdí, že se pokusil uprchnout skokem z okna, ale Němci ho na okenním parapetu zastřelili. Jisté je, že zemřel rukou nacistů při výslechu. Byl to smutný konec pro génia a vlastence, jakých v našich dějinách opravdu nemáme mnoho.

Ovšem i po jeho smrti se kolem jeho jména děly věci! Nejprve byl in memoriam vyznamenán, odhalili mu i památní plaketu na bývalé budově gestapa, pak ale přišel osmačtyřicátý rok a komunisté chtěli Sousedíkovo jméno zcela vymazat z paměti národa. Pronásledovali jeho rodinu, jakékoliv zmínky o něm byly nevítané. Plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Je zajímavé, že přes opakované návrhy mu prezident Miloš Zeman neudělil posmrtně řád Tomáše Garrigua Masaryka. Zdá se, že na ocenění svých zásluh pro stát si bude muset bohužel ještě počkat.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu