válkaČeskoslovenskoobjevy

Mops byl ikonickým zvířetem svobodných zednářů

Mops byl ikonickým zvířetem svobodných zednářů
Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo
+ 4 fotky+ 5 fotek

Svobodní zednáři jakožto tajná společnosti se objevili v 17. století v Anglii. V roce 1798 papež Klement XII. zakázal účast křesťanů v této společnosti, čímž ji v podstatě postavil do ilegality. Kdo nařízení porušil, toho čekala exkomunikace z církve, což tehdy představovalo velký problém.

Tomáš Chalupa 7. února 2021

Členové zednářské lóže, kteří byli křesťané, si proto založili jakousi odnož nebo pobočku, kterou nazvali Řád mopsa (Order of the Pug). Klement August Bavotský, který byl považován za zakladatele tohoto řádu, vybral tohoto psíka jakožto symbol loajality a spolehlivosti. Tak byli totiž mopslíci v oné době vnímáni, zdaleka to nebylo jen poněkud bizarní a lehce komické plemeno, ale šlo o psy, které milovali už římští císaři.

Členové řádu museli jako symbol nosit psí obojek. Když někdo hodlal vstoupit do místnosti řádu, musel zaškrábat na dveře. Noví členové řádu při přijímacím rituálu štěkali a také líbali keramickou sochu mopsa. Tu mimochodem vytvořil německý výrobce porcelánových soch Joachim Keandler. Věrnost se také nepřísahala přímo řádu, ale mopsovi.

Thumbnail # Za vším hledej zednáře, i za fotbalem! A začalo to kopanci
Mohlo by Vás zajímat:

Za vším hledej zednáře, i za fotbalem! A začalo to kopanci

V roce 1745 anonymní autor vydal knihu L’ordre des Franc-Maçons, kde všechna tato tajemství vyzradil. Autor se podepsal jako Abbe Laudran, ale podle historiků šlo zřejmě o nějakého zapáleného římskokatolického kněze či kardinála, kteří obecně měli svobodné zednáře za nepřátele církve i lidstva. O tři roky později byl Řád mopsa zakázán v celé Evropě, jeho existence tak trvala pouhých osm let. Podle některých historiků ovšem řád v ilegalitě existoval dál zřejmě až do počátku 20. století. Každopádně jeho existence již byla tak tajná, že o ní není příliš mnoho důkazů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu