válkaČeskoslovenskoobjevy

Moondyne Joe utekl ze všech věznic, kde ho drželi, nezastavila ho ani speciální cela

Moondyne Joe utekl ze všech věznic, kde ho drželi, nezastavila ho ani speciální cela
Zdroj: thevintagenews.com

Joseph Bolitho Johns, přezdívaný Moondyne Joe, byl jeden z nejúspěšnějších útěkářů z vězení v historii. Nezastavila jej ani speciální cela, kterou postavili jen pro něj.

Tomáš Chalupa 14. května 2019

Joseph Johns se narodil roku 1826 ve Walesu do početné rodiny chudého kováře. Jeho zločinecká dráha začala 15. listopadu roku 1848, když se se svým kumpánem Williamem Crossem rozhodl vloupat do domu Rocharda Price z Pentwyn Clydach. Loupež se zdařila, muži ukradli několik bochníků chleba, nějakou šunku, trochu sýra a další drobné předměty. Bohužel byli zanedlouho dopadeni a obviněni z krádeže. Obhájce se příliš nesnažil, ostatně věc byla celkem jasná, ale výsledek byl krutý – deset let vyhnanství. Ty si navíc měli odkroutit ve vzdálené trestanecké kolonii zvané Austrálie.

Do Fremantlu dopluli 30. dubna roku 1853. Johns žil nejprve ve Avon Walley, ale pak se přesunul do oblasti Moondyne, kde se nechal najmout jako honák koní. Dařilo se mu dobře, ale jednoho dne obviněn z pokusu o krádež koně. Byl zatčen, odsouzen a uvězněn. Ještě ten den uprostřed noci Johns utekl z vězeňské cely. Následující den byl dopaden a odsouzen ke třem letům vězení.

Byl za dobré chování propuštěn dříve, ale na svobodě moc nepobyl. Dostal deset let za zabití a snědení kozy svého souseda. Opět se mu ale podařilo z vězení uniknout, navíc ještě s jedním spoluvězněm. Na svobodě se živili drobnými krádežemi. V té době se mu začalo říkat Moondyne Joe. Byl zase zatčen, a tentokrát to měl být rok v železech. To znamená ve dne v noci mít na rukou a nohou těžké okovy. Pro Moondyne Joea ale tohle nebyla žádná překážka.

Znovu, tentokrát už potřetí, se mu podařilo uprchnout. Na svobodě kolem sebe zformoval celý zločinecký gang. Putovali buší kolem Perthu, přepadávali banky a obchody. Měli na svém kontě slušnou sérii úspěšných loupeží. Policie jim ale byla na stopě a podařilo se jim celý gang chytit v oblasti Bodallin Soak. Moondyne Joe putoval znovu do vězení.

Trest zněl pět let nucených prací. A protože Moondyne bylo velmi známé jméno, vězeňská správa mu nechala vybudovat speciální celu, ze které nebylo možné uniknout. Guvernér Swan River Colony John Hampton řekl Moondyne Joovi : „Pokud z ní utečete, dostanete milost.“ Myslel to pochopitelně tak, že útěk je nemožný.

7. března roku 1867 Moondyne Joe zmizel ze své cely. Dokázal si vytvořit díru ve zdi a následně utekl nezamčenými bočními dveřmi z vězení. Neuvěřitelný výkon. Policie na něj vyhlásila lov, ale nepodařilo se jí zločince chytit. Moondyne byl zase jednou volný. Svobody si užíval dva roky, než byl chycen při krádeži vína. Byl odsouzen na čtyři roky do želez. Jenže dostal milost od guvernéra Welda. Ten se doslechl o slibu svého předchůdce a nařídil Moondyne Joea pustit. Na svobodě mohl zůstat, pokud se nedopustí už ani jedné krádeže další čtyři roky. Jinak se původní trest obnoví.

Příběh pokračuje sérií kratších trestů za menší prohřešky. Ještě v sedmdesáti letech dokázal Moondyne uniknout z vězení v Mount Eliza. Nedokázal žít na svobodě tak, aby se nedopouštěl zločinů, ale stejně tak nechtěl být ve vězení. Zemřel 13. srpna roku 1900.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu