válkaČeskoslovenskoobjevy

Moment před zmáčknutím spouště: Podívejte se, jak vzniklo 10 legendárních fotografií

Moment před zmáčknutím spouště: Podívejte se, jak vzniklo 10 legendárních fotografií
Zdroj: vintag.es

Většinu z následujících ikonických fotografií jste už asi někdy viděli. Jaké momenty jim ale předcházely? To se dozvíte v našem článku.

Simona Knotkova 2. března 2018

1. Skok do svobody

15. srpna 1961 byl devatenáctiletý voják Conrad Schumann poslán na hlídku rohu ulic Ruppiner Straße a Bernauer Straße. Už třetí den tam pokračovaly práce na stavbě Berlínské zdi. Hranici západního a východního světa tehdy provizorně tvořil jenom ostnatý drát. V jednom momentě vidíme vojáka, jak poklidně stráží okolí. V další chvíli ten samý muž využívá nepozornosti ostatních a utíká k drátu, který přeskakuje, a zajišťuje si tak život ve svobodné zemi. Celou podívanou na západní straně zachytil fotograf Peter Leibing.

2. Přechod po Abbey Road

Obal jedenácté desky The Beatles Abbey Road znají i ti, kterým hudba kapely nic neříká. Z původního záměru vyfotit se v Himalájích nakonec sešlo a Brouci se s fotografem Ianem McMillanem rozhodli pro alternativu ve stejnojmenné ulici na severu Londýna. 8. srpna 1969 vznikl cover, který se navždy zapsal do hudební historie.

3. Ruka naděje

V prosinci roku 1999 prováděl doktor Joseph Brunnerse se svým týmem operaci na ještě nenarozeném dítěti. Ve 21. týdnu otevřel matčinu dělohu a udělal zákrok na plodu, kterému byl diagnostikován rozštěp páteře, známý jako spina bifida. Přítomný fotograf Michael Clancy zachytil pak něco úžasného. Malá ručička ještě nevyvinutého miminka chytila prst chirurga a symbolicky jako by děkovala za pomoc.

4. Padající voják

Autorem snímku je slavný fotograf Robert Capa. Pravděpodobně 5. září 1936 zachytil skupinku anarchistů bojujících ve španělské občanské válce. Na první fotografií jdou odhodlaně do boje, na druhé se už jeden z nich hroutí po zásahu k zemi. Voják byl později identifikován jako Federico Borrell García. Dodnes však panují dohady o věrohodnosti snímku.

5. Zvedání vlajky na Iwodžimě

23. února 1945 okupovaly jednotky amerických vojáků horu Suribachi už od rána. Vedoucí hlídky, poručík Harold G. Schrier, nařídil ostatním vztyčit na vrcholku vlajku. První byla ale příliš malá, tak ji vojáci museli vyměnit za větší. Její zvedání je pamětně zachyceno na fotce Joe Rosenthala.

6. Památník míru v Hirošimě

Dílo českého architekta Jana Letzela bylo dokončeno v roce 1915. Svou původní podobu si ale dlouho neudrželo. O třicet let později dopadla blízko památníku atomová puma Little Boy a těžce ho poškodila. Přesto se Letzelova budova stala nejbližším objektem, který po výbuchu zůstal stát. Ruiny jsou dodnes připomínkou ničivé síly jaderných zbraní.

7. Paul Simonon v punkovém běsnění

Dost možná nejslavnější rockový snímek všech dob vznikl 21. září 1979. Britští punkrockeři The Clash tehdy vystupovali v New Yorku. Cestovala s nimi i fotografka Pennie Smith, které se legendární výjev podařilo zachytit úplnou náhodou. Baskytarista Paul Simonon na něm rozbijí svou Fender Precision. Snímek se později dostal i na přední stranu alba London Calling.

8. Skutečná podoba AIDS

Na začátku 90. let byla společnost o AIDS už dobře obeznámená. Většina si ale nedokázala představit, co skutečně nemoc se zdravým člověkem dělá. Série fotografií Therese Frare, která dokumentovala poslední dny Davida Kirbyho, byla v tomto ohledu průlomová. Necenzurovaný bezprostřední pohled na trpícího šokoval veřejnost a nikdo si už od té doby nedělal o AIDS iluze.

9. Saigonská poprava

Nguyễn Văn Lém byl členem Viet Congu a podílel se na vraždě manželky a šesti dětí jihovietnamského důstojníka Nguyễna Tuana. Armádou byl krátce poté zajat a zastřelen přímo na ulici Saigonu. Popravu zachytil fotožurnalista Eddie Adams.

10. Křest ohněm

Lâm Văn Tức byl mnich, který se 11. června 1963 upálil na protest proti perzekuci buddhistů v Jižním Vietnamu. Díky fotografovi Malcolmu Browneovi se snímky rozšířily do celého světa a upozornily na tehdejší poměry v zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu