válkaČeskoslovenskoobjevy

Moje nohy mě zabíjí! Problémy s chodidly, které není radno ignorovat

Moje nohy mě zabíjí! Problémy s chodidly, které není radno ignorovat
Zdroj: shutterstock.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Podle dostupných statistických dat sužují téměř 80 % dospělé populace bolesti nohou. Své o tom vědí pacienti doktorky Ebonie Vincentové a jejího kolegy Brada Schaeffara, protagonistů reality show Ach ty nohy! (My Feet Are Killing Me), kterou v premiéře uvede lifestylový kanál TLC 28. února 2020. Ti se den za dnem setkávají s extrémními případy, mnoho z nás však trápí zdánlivě méně vážné problémy s chodidly. Na jaké diagnózy si stěžujeme nejčastěji a co přesně se pod nicneříkajícími názvy skrývá za problém?

Redakce Extrastory.cz 25. února 2020

Nejčastěji bojujeme s kuřími oky a deformacemi nehtů. Kuří oka vznikají v momentě, kdy nezdravě a dlouhodobě přetěžujeme některou část našeho chodidla. Vyvíjený tlak vede k odumírání kožní tkáně a vytváření zatvrdlých bolestivých míst. Většinou se vytvářejí nad kostmi a odlišují se tvrdostí a hloubkou, do které zasahují. Na základě toho pak mohou do určité míry narušit oběhový i nervový systém. O to složitější je jejich odstranění. Obecně pomáhá vyvarovat se velkým a příliš volným botám, ve kterých není noha dostatečně ukotvena. V takových případech totiž lidské tělo dosahuje stability právě opakovaným zatěžováním některých částí chodidel.

Noha s kuřími oky. Zdroj: wikipedia

Noha s kuřími oky. Zdroj: wikipedia

Poměrně běžně se setkáváme také s případy, kdy nehty prstů na nohou zarůstají do kožních lůžek, které je obklopují. Často se to děje kvůli nošení přespříliš úzkých bot. Zúžení špičky hlavně u takové dámské obuvi, jako jsou lodičky nebo baleríny, způsobuje tlak na prsty ze stran, kůže je tak tlačena na hrany nehtů, což může vést ke vzniku ložisek, která jsou náchylná k zanícení. Výjimečné nejsou ani jiné kožní infekce nebo plísně, jejichž projevem jsou všemožné vyrážky a zarudnutí, doprovázené nepříjemným svěděním, zápachem a ve vážnějších případech záněty. Plísně se mohou objevit v podstatě v jakékoliv části chodidla, prsty a prostory mezi nimi jsou však považovány za nejnáchylnější. Většina z těchto nastíněných problémů navíc z dlouhodobého hlediska působí narušení struktury nehtu. Zjednodušeně to znamená, že se tyto neduhy pak projevují opakovaně.

Samostatnou kapitolou jsou deformace chodidel. Významnou část populace sužuje především problém plochých nohou. Označujeme tak stav, kdy dojde ke zborcení některé z částí nožní klenby. Kámen úrazu velice často spočívá v nošení nevhodné obuvi, která neposkytuje noze dostatečnou oporu. V důsledku toho dochází k přetěžování plantární fascie – šlachy, která se upíná na patní kost na straně jedné a kosti prstů na straně druhé. Tím vytváří jakousi podložku po celé délce chodidla, která dokáže tlumit otřesy způsobené prudkými došlapy a brání tak tomu, aby se celá kosterní struktura chodidla nezhroutila.

Plochá noha. Zdroj: shutterstock.com

Plochá noha. Zdroj: shutterstock.com

Mnoho lidí trápí také vybočený palec. Jde o stav, kdy kvůli těsným botám dochází k deformaci kůstek v největším prstu na chodidle. Již při pouhém pohledu vidíme, že jeho růst probíhá mimo osu, čímž se znatelně přibližuje sousednímu ukazováčku. Podobně rozšířená je tzv. metatarsalgie, která postihuje především ženy se zálibou v nošení bot na vysokých podpatcích. Tato bolest přednoží směřuje k přetížení záprstních kůstek, které se projeví bolestivostí, otoky nebo záněty. Opačný problém mají muži, kteří tráví většinu svých dnů v pracovní obuvi. Typicky u nich dochází k utváření patních ostruh, tedy výrůstků na patní kosti způsobenými přetížením svalového a vazivového aparátu chodidla.

Zdravotní stav našich nohou významně ovlivňuje i další části lidského těla, přičemž první na ráně jsou samozřejmě klouby a záda. Nohy jsou garantem určité stability, která se projevuje ve způsobu držení celého těla. Nepříjemné jsou obzvláště bolesti dolní části zad, které jsou často produktem dlouhého setrvávání ve vysokých botách či na výrazných podpatcích. Někteří specialisté si myslí, že i to může být příčinou opakujících se bolestí hlavy a migrén. Tyto stavy mohou způsobovat i ploché nohy, jelikož mozek musí zpracovat více signálů a vynaložit zvýšené úsilí na to, aby je správně vyhodnotil a celé tělo správně zkoordinoval.

Vbočený palec. Zdroj: shutterstock

Vbočený palec. Zdroj: shutterstock

Existují i teorie o vlivu chodidel na dýchání a hlasivky. Jejich zastánci tvrdí, že tak dochází ke změně mechanismu tvorby hlasu. Podpatky podporují rychlejší a mělčí dýchání, a pokud se tak děje dlouhodobě, může to mít negativní dopad na zdraví hlasivek. Tohoto argumentu bývá využíváno například v boji proti diskriminačním dress codeům na pracovištích, kde nadřízení po ženách vyžadují, aby do práce chodili v podpatcích. Odborná veřejnost však musí tyto závěry podrobit důslednému ověření.

Spektrum komplikací, které nám otravují život a mají původ ve zdravotním stavu nohou, je tedy habaděj. Každý z nás by proto měl mít svou doktorku Vincentovou či doktora Schaeffera, aby riziko podchytil včas. Prozatím se jimi můžete aspoň inspirovat – každý pátek na TLC v nové docushow Ach ty nohy! (My Feet Are Killing Me), jejíž první řada začíná 28. února 2020.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu