válkaČeskoslovenskoobjevy

Mohou silné záblesky ve vesmíru pohánět vesmírné lodi? Vyloučeno to není

Mohou silné záblesky ve vesmíru pohánět vesmírné lodi? Vyloučeno to není
Zdroj: space.com

Astronomové zaznamenali v uplynulých letech kolem dvaceti velmi silných světelných záblesků FRB (super radio bursts). První byl zachycen v roce 2007, původ těchto výbojů je zatím neznámý.

Tomáš Chalupa 14. března 2017

Zatím se předpokládá, že by záblesky měly mít přírodní původ. Mohou vznikat při kolizi hvězd s černými dírami nebo při implozích hvězd. Pokud by však původ nebyl přírodní, nastupuje na scénu vysvětlení v podobě velmi silného vysílače nebo antény. Ta by samozřejmě musela být postavena nějakou mimozemskou civilizací. Astrofyzikové Manasvi Lingam a Avi Loeb se začali více zaobírat právě touto variantou.

Spočítali, že pokud by měl být paprsek vyslán energií ze slunečního kolektoru, musela by být velikost solárního parku asi dvakrát větší než naše Země. Tak velkou solární elektrárnu by potřebovali mimozemšťané, aby vyslali takto silný světelný paprsek napříč vesmírem.

Technologicky je možné takový kolektor vybudovat, zvláště když by mimozemská civilizace byla velmi vyspělá. Proč by to ale mimozemšťané dělali? Tady se dvojice astrofyziků pustila do zajímavých úvah. Pokud by mimozemšťané sestrojili lodě na bází slunečních plachet, což je koncept, který se občas objeví i u lidských inženýrů, mohl by ji tento paprsek pohánět vesmírem. Podle výpočtů Lingama a Loeba by taková loď mohla klidně vážit milion tun a stále by mohla plout vesmírem jako „plachetnice“. „Byla by dost velká, aby mohla vézt pasažéry napříč vesmírem, dokonce i mezi galaxiemi,“ říká Lingam. Paprsek, který byl zaznamenán ze Země, by tak byl jakýsi umělý pohon pro tyto vesmírné lodě.

Oba vědci jsou si vědomi velké spekulativnosti své studie. Netvrdí, že záblesky FRB jsou dílem mimozemšťanů, ale chtějí, aby i tato možnost byla brána v potaz. Zvažovat podobné varianty je jistě dobře, ovšem nejdůležitější je, jestli se pro ně najde v budoucnu dostatek důkazů. Tím by mohlo být například, pokud by do naší sluneční soustavy zavítala podobná mimozemská plachetnice.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu