válkaČeskoslovenskoobjevy

Mohlo by obří zemětřesení poslat ke dnu celé státy?

Mohlo by obří zemětřesení poslat ke dnu celé státy?
Zdroj: filmoser.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

V napínavých akčních filmech občas vídáme scény, kdy obrovské zemětřesení zničí celý stát. A zatímco velký kus souše končí pod hladinou oceánu, z jeho dna se vynořují nová pohoří. Jak realistický vlastně je tento katastrofický scénář? Může v důsledku velkého zemětřesení skutečně dojít k potopení celého státu?

tyrion 27. prosince 2018

Lidí žijící v geologicky aktivních oblastech, jako je třeba Ohnivý kruh v Tichém oceánu, kde se zemětřesení a sopečné činnosti často vyskytují, se přírodních katastrof pochopitelně obávají. Lidé v Kalifornii nebo Tokio mají v posledních letech velký strach z takzvaného Big One – mega zemětřesení, o kterém se mluví, že by mohlo rozdělit kontinenty na více částí a vyvolat velké tsunami.

I když by takové zemětřesení srovnalo budovy ze zemí a mělo na svědomí tisíce lidských životů, podle vědců nehrozí, že by se stát jako třeba Kalifornie odtrhl od zbytku pevniny a propadl se do oceánu. Historické záznamy o jiných velkých zemětřeseních jim ostatně dávají za pravdu.

Nejničivější zemětřesení v dosavadní historii lidstva se odehrálo 22. května 1960 v Chile. Bylo naměřeno 9,5 stupně Richterovy škály. Počet obětí není do dnešních časů úplně přesně znám, ale pohybuje se v rozpětí mezi 2200 – 6000 mrtvých. Zemětřesení z roku 1960 za sebou nechalo na dvě stě tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Materiální škody, které způsobilo, se odhadují na 52 – 104 miliard korun. Jak už to u zemětřesení bývá, následovaly vlny tsunami, jež postihly i Havaj, Japonsko a Filipíny. Hladina moře stoupla o desítky metrů a na pevninu se valilo ohromné množství proudící vody. Z pohledu pozorovatele to mohlo vypadat, jako by se země potopila.

Někteří geologové se domnívají, že právě zde leží tajemství dávných mytických tragédií, jako je biblická potopa světa, rozestoupení vody u Rudého moře při útěku Izraelitů z Egypta nebo zničení Mínojské civilizace na ostrově Kréta. Zrovna sem totiž podle všeho udeřila tsunami, a to v roce 1530 př. n. l.

Tsunami na thajském pobřeží, 26. prosince 2004 – vlna přichází.

Tsunami na thajském pobřeží, 26. prosince 2004 – vlna přichází.

Gigantická vlna tsunami, která 21. července roku 365 n.l. postihla Středomoří, dosáhla výšky přes patnáct metrů a zcela zničila tehdejší Alexandrii a další města na pobřeží dnešního Egypta, Turecka a Řecka. Postižena, i když méně tragicky, byla i území současné Itálie a některých afrických států. Egyptské kroniky dokonce hovoří o tom, že vlna, postupující proti proudu Nilu, byla jasně zaznamenatelná i v Súdánu.

“Bylo to něco příšerného. Moře nejprve ustoupilo od břehů a obnažilo své dno. Na písčině se zmítaly stovky mořských živočichů, kteří nestačili včas utéct, rybářské i strážní bárky ležely bezmocně na svých bocích a lidé hořekovali, že moře odešlo pryč. Netrvalo dlouho a vody se vrátily. Po celé šířce pobřeží se zvedla vlna vysoká jako chrám a gigantickou silou se vrhla na pevninu. Rozběsněný živel bořil domy, trhal stromy a ničil vše, co mu stálo v cestě. Když bohové konečně utišili svůj hněv a moře se vrátilo do svých původních hranic, zůstala tu po něm jen naprostá zkáza, žal a pláč,“ popisoval katastrofu římský historik Marcellus Ammianus.

Zemětřesení, které mělo své epicentrum pod západním výběžkem Kréty, zničilo téměř všechna města a osady na ostrově. Místo potopení pevniny ji ale naopak o téměř devět metrů vyzvedlo výše!

Na rozdíl od obyčejného tsunami takzvaná mega tsunami vznikají odlišným mechanismem. Příčinou jejich vzniku je obrovitý sesuv půdy. Ten nastane například, když zkolabuje do moře velká část sopečného ostrova (sopečné horniny totiž často snadno zvětrávají). K ničivému charakteru mega tsunami přispívá podstatným způsobem i délka jeho vlny. Na rozdíl od délky vlny několika desítek metrů, jaká vzniká u obyčejného tsunami, délka vlny mega tsunami může dosahovat až 200 km. To znamená, že vlna mega tsunami se po dosažení pobřeží neroztříští, ale pokračuje nerušeně dál do vnitrozemí. Je docela možné, že poslední mega tsunami byla zdrojem biblického příběhu o potopě světa.

Nakonec se ovšem mořská vlna vrací zpět do moře, jen na souši po sobě zanechává své dílo zkázy.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu