válkaČeskoslovenskoobjevy

Modrou, nebo červenou pilulku? Matrix není jen film, je to realita

Modrou, nebo červenou pilulku? Matrix není jen film, je to realita
Zdroj: historicmysteries.com

Žijeme v Matrixu a pokud ano, zjistili bychom to? Bylo by lepší sníst modrou, nebo červenou pilulku? Znát realitu, nebo žít pohodlně v bludu?

Tomáš Chalupa 28. května 2016

V roce 2001 se vědci pokusili spočítat, kolik energie by bylo potřeba na vybudování dokonalé kopie našeho vesmíru tak, aby fungoval v podstatě jako Matrix, tedy imitace reality. Pokud by měl být Matrix skutečně dokonalý do posledního atomu, pak by bylo na jeho vytvoření potřeba víc energie, než kolik jí vůbec ve vesmíru je. Počítač, který by to celé musel vypočítat, by byl sám velký jako vesmír. Uvnitř jeho programu by musel čas běžet pomaleji než vně počítače, protože jinak by nestíhal provádět výpočty potřebné k dynamickému chodu universa. Tak to alespoň vypočítali vědci z MIT a výsledek znamená, že vytvořit dokonalou kopii vesmíru zkrátka není možné.

Ovšem proč vytvářet dokonalou kopii vesmíru, když ho ani celý neznáme a pro běžný život člověka jsou vzdálené procesy kdesi v hlubokém vesmíru naprosto nepodstatné? Co kdyby stačilo vytvořit méně dokonalou kopii menší části universa? Je to nemožné? Výpočetní síla běžného mobilu je dnes větší než výpočetní síla počítačů NASA, které navigovaly Apollo na Měsíc. Technologický rozvoj pádí kupředu a bude se ještě dále zrychlovat. Superpočítače jsou již dnes schopné nadesignovat a vytvořit universa v hrubých obrysech, a to včetně galaxií nebo hvězdných klastrů. Nebude trvat dlouho a do těchto modelů se začlení živé bytosti a civilizace. Pak vzniknou modely naší vlastní existence.

Pokud bychom skutečně byli uzavřeni v počítačem vytvořeném Matrixu, pak by se náš svět neřídil přírodními zákony, ale zákony vytvořenými tímto počítačem, které pouze simulují skutečné přirodní zákony. Ty však mohou být jiné. Tím pádem bychom nebyli schopni poznat pravou podstatu světa, ve kterém žijeme, a tudíž bychom nezjistili, že žijeme v Matrixu. To je totiž ta zásadní otázka. Jak člověk zjistí, že svět, ve kterém žije, není reálný, ale uměle vytvořený? Pokud vám nikdo nenabídne onu zázračnou pilulku, nikdy na to nepřijdete, protože v tom spočívá kouzlo Matrixu. Nezbývá, než doufat, že v Matrixu zkrátka nežijeme. I tak je život dost složitý a komplikovaný, a bylo by smutné, kdyby ho navíc kompletně řídil nějaký počítač.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu