Modelka předvádí černé nylonové punčocháče trvale připevněné k saténovým střevíčkům od Herberta Levina (1950). Foto: Gjon Mili

Modelka předvádí černé nylonové punčocháče trvale připevněné k saténovým střevíčkům od Herberta Levina (1950). Foto: Gjon Mili | zdroj: LIFE/Getty Images


Módní hit 40. let: Nylonky vyzvedly krásu ženských nohou

TÉMATA: móda | ženy | 40. léta | 50. léta

user-avatar

Yvonne K.

28. 06. 2018 | 13:00

Před první světovou válkou se punčochové kalhoty nosily hlavně z praktických důvodů, aby chránily nohy před teplem. Ve 20. letech se však sukně začaly zkracovat a ženy odhalovaly to, co dříve muselo být skryto - kotník, lýtko, koleno i kousek stehna… Mít nahé nohy se tenkrát neslušelo, i za teplých dní si dámy navlékaly punčochy. Čím dál víc tak vystupovala do popředí estetická (i erotická) funkce tohoto nezbytného druhu dámského oděvu.

Mezníkem ve vývoji punčoch byl rok 1940, kdy v Americe vynalezli nylonové vlákno. Předtím se punčochové kalhoty vyráběly z hedvábí nebo z rayonu, kterému se říkalo umělé hedvábí.

S objevem a masivním použitím nylonu na počátku 40. let minulého století začalo ovšem hedvábí rychle ztrácet na popularitě. Oproti dříve vyráběným punčochám z přírodních vláken byly nylonky nejen levnější, ale také jemnější, odolnější a lépe obepínaly nohu. Ženy si je rychle oblíbily. Historicky první dodávka do obchodů v USA (4 miliony punčoch) se vyprodala za 4 dny.

Největší úspěch slavily nylonové punčochy za druhé světové války, kdy byl nedostatek hedvábí, ze kterého se dříve punčochy vyráběly. Hedvábí totiž bylo potřeba na výrobu padáků. Ovšem také nylon se využíval na vojenské účely – padáky, lana a podobně. Nylonky se přestaly vyrábět a Američanky se musely vrátit k bavlněným punčochám, což nesly dosti nelibě.

Americká vláda si však brzy uvědomila skrytou hodnotu nylonových punčoch a umožnila jejich strategickou výrobu. A tak se nylonky dostaly nejen ke špiónům, kteří si jimi kupovali informace, ale prostřednictvím amerických vojáků i k evropským ženám. Jejich nedostatek si vynutil vznik černého trhu. Nejedna Američanka byla ochotná za ně zaplatit až 10 dolarů.

Když se ke konci války vrátily nylonky na pulty obchodů, braly je Američanky útokem. Výrobci nestíhali uspokojit nadměrnou poptávku po punčochách. Například v Pittsburghu stálo jeden den ve frontě na nylonky až 40 000 žen, tak byly žádané! Kvůli punčochám se ženy byly schopné mezi sebou i porvat.

Snímky ze 40. a 50. let vše vysvětlují – ženy věděly, že v nylonkách vyniká krása jejich dlouhých ženských nohou. Tehdy je ještě neschovávaly do kalhot a džín.

 

user-avatar

Yvonne K.

28. 06. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu