Střelba z moderních zbraní silně poškozuje pískovcové stavby, stačí pár kulek a socha se zřítí.

Střelba z moderních zbraní silně poškozuje pískovcové stavby, stačí pár kulek a socha se zřítí. | zdroj: historythings.com


Moderní válčení má devastující vliv na starobylé památky, říká studie

TÉMATA: sochy | památky | válka | zbraně

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 03. 2017 | 09:58

To, že kde hřmí zbraně, Múzy mlčí, víme už od starověku, ale díky vědcům máme také potvrzeno, že válka, a to i ta moderní, nesvědčí historickým památkám. Otevřeli si kvůli tomu v britském Oxfordshire dokonce střelnici.

Vědci samozřejmě vědí, že válka poškozuje památky. Zajímalo je spíše, jaký efekt mají na památky moderní střelné zbraně, které se používají ve válkách dnes. V Oxfordshire na místní střelnici proto provedli sérii experimentů, kdy nejprve nechali dovézt až ze Španělska mohutné pískovcové bloky, na kterých pak testovali účinky střel ráže .22. Bloky z pískovce měly simulovat sochy či zdi monumentů. Vědci do nich stříleli a pak velmi pečlivě zkoumali účinky dopadu projektilů.

Používali rentgen, mikroskop a tomograf. Zjistili, že i když se kulkou neoddělí příliš velé množství pískovce, v jeho struktuře vznikají malé prasklinky. Při déle trvající střelbě nebo explozích se tyto praklinky dále rozšiřují a mohou vést až ke zhroucení celého bloku.

Je potřeba říct, že ráže .22 je velmi malá, v bojích se velmi často používají útočné pušky, jako je AK-47, které mají daleko větší ráži. Jestliže i malá ráže .22 dokáže výrazně poškodit masivní pískovcovou sochu nebo stavbu, co s ní udělá dávka z kalašnikova? Není těžké si to představit. Pískovec není vůči střelbě příliš odolný, byl využíván díky tomu, že je dobře opracovatelný. Dávní stavitelé nepočítali s tím, že do jejich výtvorů bude za tisíc let někdo střílet ze samopalů. Vědci tak potvrdili, že i střelba z ručních zbraní nedělá starobylým památkám vůbec dobře. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 03. 2017 | 09:58

Zavří­t reklamu