válkaČeskoslovenskoobjevy

Moderní válčení má devastující vliv na starobylé památky, říká studie

Moderní válčení má devastující vliv na starobylé památky, říká studie
Zdroj: historythings.com

To, že kde hřmí zbraně, Múzy mlčí, víme už od starověku, ale díky vědcům máme také potvrzeno, že válka, a to i ta moderní, nesvědčí historickým památkám. Otevřeli si kvůli tomu v britském Oxfordshire dokonce střelnici.

Tomáš Chalupa 11. března 2017

Vědci samozřejmě vědí, že válka poškozuje památky. Zajímalo je spíše, jaký efekt mají na památky moderní střelné zbraně, které se používají ve válkách dnes. V Oxfordshire na místní střelnici proto provedli sérii experimentů, kdy nejprve nechali dovézt až ze Španělska mohutné pískovcové bloky, na kterých pak testovali účinky střel ráže .22. Bloky z pískovce měly simulovat sochy či zdi monumentů. Vědci do nich stříleli a pak velmi pečlivě zkoumali účinky dopadu projektilů.

Používali rentgen, mikroskop a tomograf. Zjistili, že i když se kulkou neoddělí příliš velé množství pískovce, v jeho struktuře vznikají malé prasklinky. Při déle trvající střelbě nebo explozích se tyto praklinky dále rozšiřují a mohou vést až ke zhroucení celého bloku.

Je potřeba říct, že ráže .22 je velmi malá, v bojích se velmi často používají útočné pušky, jako je AK-47, které mají daleko větší ráži. Jestliže i malá ráže .22 dokáže výrazně poškodit masivní pískovcovou sochu nebo stavbu, co s ní udělá dávka z kalašnikova? Není těžké si to představit. Pískovec není vůči střelbě příliš odolný, byl využíván díky tomu, že je dobře opracovatelný. Dávní stavitelé nepočítali s tím, že do jejich výtvorů bude za tisíc let někdo střílet ze samopalů. Vědci tak potvrdili, že i střelba z ručních zbraní nedělá starobylým památkám vůbec dobře.

Další články

Zavří­t reklamu