válkaČeskoslovenskoobjevy

Moderní technologie odhalily tajemství vesmírného Buddhy

Vesmírný Buddha je vápencová socha buddhistického mnicha v životní velikosti, která byla vytvořena kolem roku 550 našeho letopočtu. Je pokryta mnoha malbami a znaky, jejichž význam byl pro vědce dlouho hádankou. Nyní si vzali na pomoc vyspělé technologie.

Tomáš Chalupa 28. února 2016

Pomocí 3D skenu totiž odhalili další, mnohem nepatrnější malby na povrchu sochy. Jsou tak malé, že jsou lidským okem prakticky nezjistitelné. Skenu však neunikne nic, a tak mají vědci o záhadu k řešení víc. Už dříve se neúspěšně snažili vyluštit obrazce na soše. Dokonce se kvůli tomu pokusili udělat odlitky, ale tato technika se ukázala jako příliš nebezpečná pro samotný originál, který by takto mohl být poškozen.

„Dekorace na přední straně figury ukazují výjevy ze života historického Buddhy a kosmické abstraktní obrazy. Je tam také hora Sumeru, kolem které se vinou dva hadi. Sumeru má být posvátná buddhistická hora, která spojuje nebe a zemi,“ vysvětluje Keith Wilson, kurátor Smithsonského muzea ve Washingtonu, kde je socha vystavena.

Na dolní straně pod Buddhou jsou ale také vidět pekelné výjevy. Výjevy byly původně kolorované, protože při průzkumu sochy se našly zbytky barvy, která staletími zmizela. Předpokládá se, že celá socha sloužila v podstatě jako učební pomůcka. Jsou na ní znázorněny základy a dějiny buddhismu a s náležitým výkladem mohla mladým mnichům říci více než knihy. Ovšem mnoho obrazů zůstává zatím nerozluštěných a přidává se k nim množství titěrných výjevů, které odhalil sken. Bádání na soše „vesmírného Buddhy“ se tak sice posunulo kupředu, ale otázky stále zůstávají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu