válkaČeskoslovenskoobjevy

Moderní technologie odhalily 30 000 let staré jeskynní malby ve Španělsku. Záhadou je, kdo je vytvořil

Moderní technologie odhalily 30 000 let staré jeskynní malby ve Španělsku. Záhadou je, kdo je vytvořil
Zdroj: ancient-origins.net

Že něco nevidíme, ještě neznamená, že to neexistuje. Přesvědčit se o tom mohli nedávno španělští výzkumníci, když na stěnách jeskyň ve španělské Kantábrii odkryli pomocí špičkových technologií to, co prostým okem již nelze spatřit – čtyři nové soubory pravěkých maleb. Nejstarší z nich pochází z doby před téměř 30 000 lety a patří tak k nejstarším nalezeným příkladům pravěkého umění na světě.

Yvonne Pokorná 3. října 2017

Už před dvaceti lety informoval jistý speleolog archeology o možné existenci pravěkých maleb v řadě jeskyň v Kantábrii. Nicméně technologie dostupné v té době nebyly ještě na takové úrovni, aby tento předpoklad potvrdily. Prastaré jeskynní malby po tak dlouhé době od svého vzniku vybledly do té míry, že je pouhým okem již nelze vidět. Tým vedený ředitelem Muzea prehistorie v Kantábrii Robertem Ontañónem proto použil metodu 3D laserového skenování a pravěké malby reprodukoval na počítači.

“Tyto technologie nám umožňují detekovat barvy mimo rozsah viditelného spektra (od infračervené až po ultrafialovou) a tímto způsobem ´odhalit´obrazy, které na první pohled nelze spatřit nebo které je obtížné rozeznat, „ uvedl Ontañón pro IBTimes UK.

Některé z maleb identifikovaných na stěnách jedné z jeskyní v Kantábrii ve Španělsku.

Některé z maleb identifikovaných na stěnách jedné z jeskyní v Kantábrii ve Španělsku.

První odhady říkají, že malby pocházejí z doby mezi 30 až 20 tisíci lety, takže jsou starší než slavní bizoni z nedaleké jeskyně Altamiry, kteří vznikli asi před 16 tisíci lety. Na druhou stranu nejsou nejstarším uměním tohoto druhu, tento primát si drží jeskynní malby v El Castillo, které byly vytvořeny před více než 40 000 lety. Toto datování je však samo o sobě kontroverzní, neboť by znamenalo, že se lidé dnešního typu v této oblasti objevili dříve, než tvrdila mainstreamová věda, anebo že tvůrci těchto maleb byli neandrtálci, což ovšem odporuje všeobecnému přesvědčení, že neandrtálci nevytvářeli symbolické umění.

 Obrázek jelena nasnímaný pomocí fotometrických technik z jeskyně El Rejo v Kantábrii.

Obrázek jelena nasnímaný pomocí fotometrických technik z jeskyně El Rejo v Kantábrii.

Další objevy v Kantábrii tak mohou v budoucnu vrhnout více světla do této problematiky. Podle Ontañóna se v Kantabrijském pohoří nachází přinejmenším 70 jeskyň skrývajících další nástěnné malby. Ontañón je se svým týmem hodlá dál prozkoumávat. “Bylo to velmi dobré místo k životu v době ledové. Kantabrijské moře přispívalo k teplejšímu klimatu a obrovská stáda divoké zvěře jako třeba koní procházela přes úzký pruh mezi mořem a pohořím,” zdůvodnil vědec, proč oblast Kantábrie obsahuje jednu z největších koncentrací prehistorického umění na světě.

 

 

Další články

Zavří­t reklamu