válkaČeskoslovenskoobjevy

Moderní Pygmalion: americký sochař udělal z manekýny Cynthie celebritu

Moderní Pygmalion: americký sochař udělal z manekýny Cynthie celebritu
Zdroj: violethourblog.com

Ve známém mýtickém příběhu kyperský sochař Pygmalion vytvořil tak krásnou sochu dívky, že se do ní zamiloval. Podobná věc se stala i v novodobých dějinách, jen se změnilo místo děje a adorovaný subjekt. Tentokrát se za příběhem à la Pygmalion vypravíme do USA a hlavní hrdinku v něm nebude hrát socha, ale dřevěná manekýna.

Marta Šindlauerová 13. června 2020

Americký Pygmalion se jmenoval Lester Gaba. Byl to sochař a designér figurín, který se nakonec zapsal do dějin tím, že do té doby neforemní a neosobní manekýny dostaly mnohem realističtější vzezření (a to nejen v obličeji). Ty první manekýny se začaly objevovat v polovině 19. století a k jejich výrobě nejčastěji stačil papírmaš (směs vody, papíru a lepidla) nebo vosk – ten byl ovšem zoufale nepraktický. Manekýny se nejčastěji umísťovaly do výloh obchodů – ovšem tam na ně také dopadalo nejvíce slunečního světla, a tak tály. O nic delší trvanlivost neměly ani ve vnitřních prostorách. Zlom se začal rýsovat až kolem roku 1920 a obzvláště odvážný přístup inicioval právě Gaba. Vytvořil vlastní sérii manekýn, kterou pojmenoval jako „Gaba Girls“. Byly to všechno velmi půvabné a výjimečně realistické figuríny. A hned jeden z jeho prvních výtvorů se zapsal do dějin módy.

Přihodilo se to ve 30. letech 20. století, kdy se celebritou stal někdo zcela nekonvenční – padesátikilogramová figurína Cynthia. Celou její slávu měl v režii Gaba, který ji bral do společnosti jako svou (skoro) plnohodnotnou partnerku. Cynthia měla své vlastní místo v lóži Metropolitní Opery, „psala“ svůj novinový sloupek, dostávala šperky od Tiffany a Cartier, obchodní domy jí posílaly obuv a oblečení – všechno samozřejmě v rámci reklamy. Co nosila Cynthia, to bylo těžce šik. Brzy se pihatá blondýnka s poněkud nepřítomným pohledem a cigaretou mezi prsty ocitla na obálce časopisu Life (který obsahoval i čtrnáctistránkový rozhovor s ní), a dokonce byla hostem na svatbě Eduarda VIII. a Wallis Simpsonové. Jen promluvit Cynthia nemohla. Ale to Gaba vysvětlil tím, že jeho svěřenkyně trpí chronickou laryngitidou.

Její sláva stoupala a stoupala, až jednoho dne musel Gaba odejít do války. Cynthii s těžkým srdcem a přísnými instrukcemi svěřil své matce; manuál obsahoval i přesný návod, kolikrát a kam má Cynthia „chodit“, aby byla pořád krásná. V jednom ze salonů krásy se nakonec přihodila nehoda. Nešikovným manévrem se Cynthia svezla z křesla a dopadla na zem, kde se roztříštila na tisíce kousíčků. Gabu to samozřejmě těžce zasáhlo, ale nakonec se sebral a vyrobil Cynthii novou, které poskytl významný upgrade: zabudoval do ní speciální zařízení, které dokázalo přehrát předem nahrané fráze (a byla to docela drahá legrace – vyšla jej na 10 000 dolarů). Gaba se opět vrhl do mohutné propagace svého výtvoru, rozjel s vylepšenou Cynthií i televizní pořad, ale najednou jako by o ni lidé ztratili zájem. Cynthia jim zevšedněla. Plán Gaby vzkřísit někdejší slávu nevyšel. Zklamán osudem svého výtvoru, schoval prý Gaba svou milou na půdu osamělého newyorského domu a nikdo ji už nikdy neviděl.

Další články

Zavří­t reklamu