válkaČeskoslovenskoobjevy

Modelka, která nezná věk. Carmen Dell’Orefice chodí po molu už přes sedm dekád

Modelka, která nezná věk. Carmen Dell’Orefice chodí po molu už přes sedm dekád
Zdroj: vintag.es
+ 68 fotek+ 69 fotek

Američanka Carmen Dell'Orefice oslaví v červnu své osmaosmdesáté narozeniny. Ani to pro ni ale není překážkou, aby nadále brázdila světová mola. Díky tomu si vysloužila titul nejstarší supermodelky světa.

Simona Knotkova 29. dubna 2019

Kariéru modelky odstartovala Carmen Dell’Orefice (1931) v patnácti, kdy podepsala svou první smlouvu. Dva roky předtím si jí v autobuse všimla manželka fotografa Hermana Landschoffa, podle které měla dívka s italskými a maďarskými kořeny vynikající předpoklady k modelingu. Ve svých začátcích Carmen dostávala 7,5 dolarů za hodinu. Na uživení rodiny to ovšem bylo velmi málo a dívka společně se svou matkou strádala. Kvůli chybějícímu telefonu jí museli agenti vyřizovat nové nabídky přes poslíčky, a aby Carmen co nejvíce ušetřila, na focení často jezdila na bruslích namísto autobusem. Dvojice žen si také přivydělávala šitím oděvů.

Jak Carmen sbírala zkušenosti před fotoaparátem, rostl i její honorář. V šestnácti letech se stala do té doby nejmladší modelkou, která se objevila na titulce Vogue. Tato zkušenost jí otevřela dveře k dalším významným fotografům tehdejší doby. Stala se také jednou z múz výtvarníka Salvadora Dalího. Počáteční úspěchy však nahradil tlak ze strany agentury, která nebyla spokojená s jejími útlými a dětskými tvary. Některé zdroje uvádí, že Dell’Orefice musela dokonce začít brát hormony na urychlení puberty, aby vypadala více žensky.

Po své druhé svatbě v roce 1959 se Carmen rozhodla odejít do důchodu. Své rozhodnutí změnila v roce 1978, když jí začaly docházet finance. Comeback do drsného světa krásy ve 47 letech bylo něco neslýchaného. Možná právě díky své odvaze a odhodlání bojovat s předsudky Dell’Orefice slavila znovu úspěch a začala okupovat přední stránky dalších módních časopisů. A pozornost si drží doposud, což z ní dělá nejstarší supermodelku světa. Podle svých slov se jí po důchodovém věku daří dokonce ještě lépe než kdy předtím.

„Za posledních 25 let jsem nafotila více titulek než za celou svou dlouhou kariéru v modelingu. Nacházím se nyní v období života, které je podle našeho byznysu nezpeněžitelné: mám věk a bílé vlasy. Krok za krokem jsem ale začala toto teritorium ovládat, protože věk není nic, za co bychom se měli stydět. (…) Musíme naprogramovat mysl veřejnosti, že věk není ošklivý. Věk je zkrátka jenom věk. Probuďte se a přestaňte poslouchat hlasy jiných. Poznejte sami sebe a buďte k sobě upřímní. Trvalo mi polovinu života, než jsem to pochopila. Taky jsem poslouchala názory jiných a brala je jako doktrínu,“ zní jedny z jejích inspirujících slov.

Otevřete naši galerii a podívejte se, jak Carmen Dell’Orefice vypadala v začátcích své kariéry a jak nyní.

Další články

Zavří­t reklamu