válkaČeskoslovenskoobjevy

Močový měchýř ženy funguje jako pivovar – tvoří se jí v něm alkohol

Močový měchýř ženy funguje jako pivovar – tvoří se jí v něm alkohol
Zdroj: sciencealert.com

Kvůli vysokým hodnotám cukru a kvasinek v močovém měchýři žena vylučuje alkohol, aniž by ho předtím pila. Případ, který je ve zdravotnických záznamech první svého druhu, popsali lékaři z Pittsburghu.

Simona Knotkova 15. května 2020

Na ojedinělý úkaz přišli doktoři z University of Pittsburgh Medical Centre Presbyterian Hospital vlastně náhodou. Jednašedesátiletá pacientka zde podstupovala vyšetření nutná pro zapsání do registru čekatelů na transplantaci jater. Test moči byl opakovaně pozitivní na alkohol, což vyústilo v podezření, že žena je závislá.

„Všechny prohlídky byly stejné, což naše klinické lékaře přivedlo k přesvědčení, že žena skrývá závislost na alkoholu. Zatímco výsledky testů na přítomnost etanolu v moči byly pozitivní, výsledky testů na etanol v plazmě a na ethylglukuronid a ethylsulfát, metabolity etanolu, v moči byly ovšem negativní,“ píše lékařský tým ve studii, která vyšla v únorovém vydání žurnálu Annals of Internal Medicine.

Popíjení alkoholu před kontrolou popírala i sama žena. Podle personálu nemocnice její chování nenasvědčovalo tomu, že by byla opilá. Lékaře udivovaly také vysoké hodnoty cukru v moči. Ve spojitosti s množstvím kvasinek v moči nakonec dospěli k zajímavému závěru – alkohol v podstatě vznikal přímo v močovém měchýři, kde docházelo ke kvašení cukru a jeho přeměně v alkohol. Fermentaci způsobovala Candida glabrata, kvasinka podobná pivovarské kvasince, která se v nízkých hodnotách běžně vyskytuje v našem těle.

I když Američanka není prvním člověkem, který podobnou anomálií trpí nebo trpěl, poprvé v dějinách medicíny byla tato zvláštnost rozpoznána a popsána za života pacienta. Jak lékařům odhalily medicínské dokumenty, něco podobného bylo v minulosti už objeveno během pitvy pacienta či ve zkumavkovém experimentu.

V případě seniorky doktoři nasadili antifungální léčbu, která však problém (možná kvůli nedostatečně léčené cukrovce) nevyřešila. Z toho důvodu došlo k přezkoumání situace a zvážení, zda je žena vhodnou adeptkou na transplantaci jater.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu