válkaČeskoslovenskoobjevy

Mobydick, který potopil velrybářskou loď, skutečně existoval. Jeho kostru mají v muzeu Yorkshiru

Mobydick, který potopil velrybářskou loď, skutečně existoval. Jeho kostru mají v muzeu  Yorkshiru
Zdroj: Daily Mail

Když Herman Melville psal svůj román Bílá velryba, měl před očima skutečného tvora. Nebo aspoň jeho kostru. V Burton Constable Hall v hrabství Yorkshire byla totiž uložena osmnáctimetrová kostra obrovského vorvaně, kterou našli lidé na břehu u Tunstallu v roce 1825. Melville tak získal inspiraci i jasnou představu, jaký tvor zaútočil z hlubin.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2015

Melville skutečně pátral po ostatcích velryb, než se pustil do psaní románu. Od kapitána lodě Essex George Pollarda sice znal celý děsivý příběh o obřím bílém vorvani, který potopil velrybářskou loď, ale potřeboval poznat víc. Chtěl zjistit, zda vůbec podobný tvor může existovat. Rybářských báchorek o obřích velrybách nebo olihních už slyšel mnoho. Ovšem kostra vorvaně z Londýna byla jasným důkazem, že obří vorvaň existuje. Tvor takové velikosti mohl skutečně potopit velrybářskou loď, která byla jen 27 metrů dlouhá. Náraz tvrdé velké lebky vorvaně do trupu musel loď Essex naprosto zničit.

Kostra vorvaně byla v Burton Constable Hall vystavena pro veřejnost i zájemce z řad odborníků jako atrakce téměř dvě stě let. V roce 1995 musela být za 400 000 liber postavena nová expozice a celá kostra prošla čištěním a nezbytnými úpravami. Je stále k vidění a lidé tak mohou i dnes na vlastní oči vidět, že legendární Mobydick skutečně existoval. Ovšem pokud se zrovna nechystáte do Anglie, můžete vidět živého Mobydicka na filmovém plátně. V historickém dobrodružném velkofilmu V srdci moře režiséra Rona Howarda spatříte znovu nelítostný boj posádky lodi Essex s obrovským tvorem stejně jako zoufalý zápas o holý život. Premiéra filmu v České republice je 3. prosince.

Další články

Zavří­t reklamu