válkaČeskoslovenskoobjevy

Mnoho tváří legendární francouzské zpěvačky Edith Piaf. Zračí se v nich silné emoce a prožitky

+ 7 fotek+ 8 fotek

Legendární francouzská zpěvačka byla známá hlavně svým magickým hlasem, ovšem nezapomenutelná je i její tvář s tence namalovaným protáhlým obočím. Když zpívala, rysy jejího obličeje se různě vraštily a měnily podle toho, jaké emoce zrovna vyjadřovala – od smutku a bolesti až po milostnou vášeň a radost. Nic z toho nepředstírala, vycházela totiž z vlastních niterných prožitků a zkušeností. Ve svém životě zažila to, co málokdo.

blondie 11. října 2018

Narodila se na chodníku, její matka, marocká Berberka, ji záhy opustila a otec, pouliční akrobat, ji dal ke své matce do nevěstince. Ve třech letech oslepla a do sedmi let neviděla. Od 14 let si vydělávala pouličním zpěvem, v 17 letech porodila své jediné dítě, holčičku jménem Marcelle, která ve dvou letech zemřela na meningitidu.

Na ulici ji v roce 1935 objevil majitel nočního baru Louis Leplée, který pro ni vymyslel umělecké jméno Piaf, což znamená vrabec. Když byl Leplée zavražděn, Piaf byla vyslýchána a obviněna ze spoluúčasti na vraždě, ale nakonec byla zproštěna obžaloby. Celá kauza na ni vrhla negativní světlo a ohrožovala tak její kariéru. Aby si napravila renomé, najala si Ryamonda Assa, se kterým měla milostný poměr. Asso se rozhodl, že z ní udělá hvězdu. Měl nejen vliv, ale i nesmírnou trpělivost ji přivést ke spořádanému životu a společenským způsobům. Také ji naučil pořádně číst a psát, seznámil ji se skladateli a textaři, kteří pro ni začali „šít písně na tělo“. Vedle toho jí Asso zařídil řadu důležitých vystoupení, což vyvrcholilo jejím účinkováním ve slavném kabaretu A. B. C v roce 1937. Od té doby její sláva jen stoupala.

Edith Piaf (1915 – 1963)

Edith Piaf (1915 – 1963)

Zpívala i během druhé světové války, po níž se stala definitivně nejpopulárnější francouzskou umělkyní doma ve Francii i v zahraničí včetně USA. Mezi její blízké přátele a milence patřila celá řada známých i neznámých mužů i „snaživých“ herců a zpěváků, kteří díky jejímu vlivu v showbyznysu prorazili. Její největší láskou byl boxer Marcel Cerdan, který ale zahynul při letecké katastrofě. Sama Piaf se v roce 1951 vážně zranila při automobilové dopravní nehodě spolu se zpěvákem Charlesem Aznavourem. Zlomila si dvě žebra i ruku a měla pak velké problémy dostat se ze závislosti na morfinu a alkoholu. Další dvě téměř smrtelné nehody, které prodělala, situaci ještě zhoršily. Třikrát podstoupila bezúspěšně odvykací léčbu. Zemřela na rakovinu jater ve 47 letech.

Není divu, že žena, která v životě poznala takové strmé vzlety a propastné pády, byla schopná vkládat silné emoce do hudby, z nichž člověku až naskakuje husí kůže. Podívejte se na snímky od fotografa Gjona Miliho, které zachycují emotivní výrazy zpěvaččiny tváře během jejího koncertu v roce 1946.


Gjon Mili (1904 – 1984) byl americký fotograf albánského původu, kterého nejvíce proslavily jeho portréty a fotky celebrit publikované v časopise LIFE. Slavné jsou jeho fotografie s Pablem Picassem nebo snímky Adolfa Eichmanna v zajetí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu