válkaČeskoslovenskoobjevy

Mnoho samurajských mečů mělo na sobě skryté křesťanské kříže

Mnoho samurajských mečů mělo na sobě skryté křesťanské kříže
Zdroj: ancient-code.com

Ve středověkém Japonsku, v dobách tzv. Věku válečníků, bylo křesťanství v zemi zakázané a jeho vyznavači přísně trestáni. Mnoho samurajů ale přesto vyznávalo toto náboženství, jak dokládají kříže na jejich mečích.

Tomáš Chalupa 31. března 2018

V roce 1549 katoličtí misionáři vedení Františkem Xaverským šířili křesťanství na východ. Nebyl první, už v polovině 15. století se misionáři vydávali do vzdálených zemí na východě, aby zde šířili víru v Ježíše Krista. Tojotomi Hideoši, japonský válečník a vůdce, ale učinil těmto nesmělým snahám přítrž. Křesťanství zakázal a všechny cizince z Japonska preventivně vyhnal. Nebylo jich málo, na Japonských ostrovech se jich v té době nacházelo kolem 300 tisíc.

Zdaleka ne všichni křesťané uposlechli a opustili svou víru. Mnozí se uchýlili do podzemí a fungovali v ilegalitě. Ti, kteří byli chyceni, byli mučeni a popravováni. Zákaz tohoto náboženství platil ještě po roce 1868. Zpráva o popravách a mučení křesťanů v Japonsku se ale rychle rozšířila na Západ, který pak následně přijal japonské vyslance velmi chladně. To přimělo roku 1873 japonskou vládu zrušit zákaz křesťanství.

Aby své rituály mohli bezpečněji vykonávat, maskovali křesťané figuríny Ježíše jako sochy Buddhy a křesťanské zpěvy zase upravovali do podoby tradičních buddhistických písní. Pro vědce bylo přesto překvapením, když našli na samurajských mečích, patřících elitním bojovníkům, důmyslně ukryté křesťanské kříže. To se dalo vysvětlit jedině tak, že i tito vznešení válečníci převzali křesťanskou víru misionářů.

Archeologové identifikovali 48 mečů, které prokazatelně patřily křesťanským samurajům. Záštity těchto mečů byly záměrně vytvarovány do podoby křížů. Bylo to důmyslné, ale přitom nesmírně odvážené. Samuraj samozřejmě nebyl sprostým podezřelým, kterého mohl kdokoliv chytnout za rukáv a odtáhnout ho někam kvůli podezření, že praktikuje křesťanství, přesto kdyby se na tyto znaky přišlo, nejspíše by jejich majitelé byli popraveni.

Dnes je v Japonsku křesťanství stále výrazně minoritním náboženstvím a jeho vyznavačů je v celé zemi sotva jedem milion.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu