válkaČeskoslovenskoobjevy

Mnich žije více jak 20 let na vysokém skalním pilíři. Chce být blíže Bohu

Mnich žije více jak 20 let na vysokém skalním pilíři. Chce být blíže Bohu
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Maxime Qavtaradze z Gruzie měl divoké mládí, které ho dostalo až do kriminálu. Nyní žije jako mnich na čtyřicetimetrovém skalním pilíři a pomáhá lidem hledající spirituální útěchu.

Simona Knotkova 9. září 2018

„Když jsem byl mladý, pil jsem, prodával drogy a dělal další špatnosti. Poté, co jsem skončil ve vězení, jsem si uvědomil, že nastal čas na změnu. Tohle místo jsem znal. Často jsme s kamarády popíjeli v kopcích a dívali jsme se na něho. Věděli jsme, že tam kdysi žili mniši. Choval jsem k nim velkou úctu,“ vzpomíná dnes devětapadesátiletý Maxime Qavtaradze.

Na čtyřicetimetrový skalní pilíř Katskhi, který se nachází v gruzínském kraji Imereti, poprvé vylezl v roce 1993. Jak přiznává, začátky byly těžké. „První dva roky tu nic nebylo. Musel jsem spát ve staré lednici, abych se ochránil před nepříznivým počasím.“

Pomocnou ruku mu podali lidé z křesťanské komunity. Na vrcholku pilíře postavili chalupu a zhotovili žebřík vedoucí až na vrcholek. Na místě také znovu vybudovali kostel, který zde stával v 15. století. V té době Katskhi obývali takzvaní stylité – křesťanští poutníci, kteří se vyznačovali právě životem na sloupech a pilířích, odkud kázali ostatním. Pozůstatky jejich existence našel v roce 1944 horolezec Alexander Japaridze.

Také Qavtaradze poskytuje dalším rady a spirituální útěchu. Koná tak ale ve stavení dole pod pilířem, kam slézá jednou až dvakrát týdně. Naději a rozhřešení u něj hledají především mladí problémoví muži. Ti mu na pilíř také pravidelně posílají jídlo, které k mnichovi míří po lanech.

Ač by velká část z nás život v tichu a samotě asi nezvládla, Qavtaradze tvrdí, že jedině tak může pocítit Boha. „Potřebuji ticho. Teprve tam nahoře můžete pocítit přítomnost Boha.“

Fotografie z jeho obydlí si můžete prohlédnout v naší galerii. Exkluzivně je pořídil fotograf Amos Chapple, kterému bylo dovoleno do bydliště mnicha zavítat. Než se tak ale stalo, Chapple musel strávit čtyři dny sedmihodinovým modlením, které zahrnovalo i čtyřhodinové modlitby od dvou ráno až do úsvitu.

Další články

Zavří­t reklamu