Ptakopysk má mléko a jed, který by mohl pomoci lékařům

Ptakopysk má mléko a jed, který by mohl pomoci lékařům | zdroj: mysteriousuniverse.org


Mléko a jed ptakopysků mají léčivé účinky, domnívají se vědci

TÉMATA: zvířata | ptakopysk | medicína

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 04. 2018 | 10:30

Nová studie ukázala, že mateřské mléko ptakopysků má antimikrobiální účinky a působí blahodárně na novorozence. S těmito závěry přišli vědci z organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization).

Mléko však není jedinou látkou, o kterou se vědci u ptakopysků zajímají. Ještě více si slibují od jejich jedu. Ano, ptakopysk, tedy přesněji řečeno samci, mají jedovou žlázu umístěnou v stehenní části zadní končetiny. Ohledně smyslu jedového aparátu u ptakopyska se stále vedou spory; objevují se i názory, že slouží jako pomocný orgán při kopulaci.

Vědci se domnívají, že tento jed by mohl sloužit jako účinný lék při léčbě cukrovky. Jed a mléko jsou tedy dvě látky, které jsou podle vědců velmi cenné a dají se využít ve zdravotnictví. Otázkou je, jak z ptakopysků mléko či jed dostat. O nějakém „dojení“ ptakopysků asi nemůže být příliš řeč, takže je zatím nejasné, jak by se případně tyto látky ve větším měřítku získávaly.

V zajetí je chov ptakopysků velmi problematický, což celou situaci komplikuje. V evropských zoologických zahradách se prakticky vůbec nechová, rozmnožování se daří pouze v několika australských a amerických zoo. Problémy jsou hlavně se zajištěním vhodné kvality vody a nedostupností přirozené potravy mimo australský kontinent. Zkrátka chovat ptakopysky kvůli jejich mléku a jedu je v současnosti nemožné.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 04. 2018 | 10:30

Zavří­t reklamu