válkaČeskoslovenskoobjevy

Mléčná dráha je totálně pokroucená, zjistili vědci

Mléčná dráha je totálně pokroucená, zjistili vědci
Zdroj: livescience
+ 2 fotky+ 3 fotky

Naše galaxie má tvar disku, ten ale není tak plochý, jak jsme si mysleli. Místo toho je ve větších vzdálenostech od centra deformovaný a zprohýbaný. Vyplývá to z pozorování astronomů Čínské akademie věd.

Yvonne Pokorná 13. září 2019

Na jasné noční obloze vypadá Mléčná dráha jako stříbrný pás táhnoucí se celou oblohou, ale jde jen o malou část Galaxie pozorovatelnou ze Země. Jako pás nám se jeví proto, že naše Galaxie má tvar disku a my se na něj díváme zevnitř, z místa, které je blíže k okraji než ke středu. Je to, jako bychom pozorovali hranu mince. Nemáme šanci vidět ze Země její skutečný tvar.

Díky zkoumání dalších galaxií však má věda poměrně přesnou představu o Mléčné dráze. Jedná se o spirální galaxii s centrální příčkou a radiálními rameny. V centru Mléčné dráhy se nachází supermasivní černá díra, obklopená miliardami hvězd a neviditelnou „temnou hmotou“, a toto vše na sebe působí gravitační silou, která udržuje celou galaxii pohromadě.

Avšak s rostoucí vzdáleností od centrální oblasti Mléčné dráhy vliv gravitace slábne. Na okrajích galaktického disku tvoří většinu jeho hmoty atomy vodíku, které mu dodávají deformovaný vzhled v podobě písmene S. Přišli na to astronomové z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd.

Vnější oblasti galaxie je obtížné si představit, vzhledem k tomu, že průměr Mléčné dráhy činí přes 100 000 světelných let či 1 kvintillion kilometrů. Čínští vědci použili ke změření vzdáleností na okraji galaxie speciální kategorii hvězd zvanou klasické cefeidy. Tyto hvězdy jsou až zhruba 4× až 20× hmotnější než Slunce a více než 100 000× jasnější. Žijí rychle, umírají mladé, během několika milionů let jim dojde jejich vnitřní palivo. Světlo těchto krátkotrvajících hvězd se pravidelně mění v denních až měsíčních cyklech. Při pozorování změn jasnosti mohou vědci detekovat vzdálenost těchto hvězd s přesností na tři až pět procent. Proto se cefeidy používají jako standardní svíčky při měření vzdáleností ve vesmíru.

Vědci analyzovali celkem 1 339 cefeid a z jejich vzájemných pozic rekonstruovali tvar Mléčné dráhy v okrajových částech galaktického disku. “Okraje Mléčné dráhy se ohýbají jako S v progresivně zkrouceném spirálovém vzoru,“ uvedl spoluautor studie Richard de Grijs z australské Macquarie University.

Mléčná dráha v tomto směru není jediná. Podle vědců desítky dalších galaxií vykazují podobné deformace. Ty jsou nejspíš způsobeny točivým momentem vyvolaným rotací vnitřního disku galaxie.

Další články

Zavří­t reklamu