válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladý šlechtic měl údajně dvě tváře. „Ďábelské dvojče“ ho dohnalo k sebevraždě

Mladý šlechtic měl údajně dvě tváře. „Ďábelské dvojče“ ho dohnalo k sebevraždě
Zdroj: allthatsinteresting.com

Z 19. století pochází městská legenda o anglickém šlechtici, který se narodil se dvěma tvářemi. "Ďábelské dvojče", jak svou mutaci údajně nazýval, mu prý našeptávalo věci, které ho nakonec donutily k sebevraždě.

Simona Knotkova 1. listopadu 2018

První písemná zmínka o Edwardu Mordakeovi (někdy uváděném též jako Mordrake) pochází z roku 1895. V deníku The Boston Post tehdy vyšel článek spisovatele Charlese Lotina Hildretha popisující několik případů „lidských zrůd“. Jedním z nich byl také Mordake, mladý anglický šlechtic, který se narodil s hrůzným prokletím – druhým obličejem na zadní straně hlavy. Tento obličej žil údajně svým vlastním životem a muži našeptával ďábelské věci. Mordake kvůli nim nemohl spát a „zlé dvojče“ ho dohánělo k takovým stavům šílenství, že ve svých dvaceti třech letech nakonec spáchal sebevraždu. V dopise na rozloučenou žádal, aby byl druhý obličej zničen. Měl strach, že ho bude děsivé šeptání pronásledovat i v hrobě.

Hildreth byl především autor fikce, a tak si příběh o znetvořeném šlechtici zřejmě trochu přibarvil k obrazu svému. O rok později se ale Mordake dostal i do encyklopedie Anomalies and Curiosities of Medicine (Medicínské anomálie a kuriozity) uznávaných doktorů George M. Goulda a Davida L. Pylea. Vědci se v popisování případu vyhnuli všem senzacechtivým detailům a jednoduše popsali jeho neobvyklý zjev. Tím dodali urban legendě na větší důvěryhodnosti.

Dnešní věda už každopádně ví, že celá historka skutečně mohla mít reálný základ. K vývinu druhého obličeje dochází při takzvané kraniofaciální duplikaci. Jedná se o velmi vzácnou poruchu, která je způsobena abnormální aktivitou proteinu SHH. Většina dětí s touto diagnózou se rodí už mrtvá. Viktoriánská medicína ale takto vyspělá ještě nebyla, a tak není divu, že mohlo dojít ke vzniku báchorky o ďábelském dvojčeti, které u mladého muže způsobilo naprosté šílenství.

Mordakovým příběhem se nechali inspirovat tvůrci seriálu American Horror Story a jeho postavu s tváří herce Wese Bentleyho uvedli do děje ve čtvrté sérii. Zatímco skutečný předobraz měl ale zabít sám sebe, seriálový Mordake usiluje také o životy ostatních.

Před nedávnem také obletěla internetem fotografie údajně mumifikované Mordakovy hlavy. Jak se ale později ukázalo, jednalo se pouze o uměleckou reprodukci sochaře Ewarta Schindlera.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu