válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladý Putin v Praze. S kým z mocných se tehdy „bratříčkoval“?

Mladý Putin v Praze. S kým z mocných se tehdy „bratříčkoval“?

Nenápadný muž na fotografii není nikdo jiný než ruský prezident Vladimír Putin. V době, kdy byl snímek pořízen, mu bylo necelých 40 let a v politice teprve začínal. A rovnou si to namířil do Prahy. Co tam tehdy dělal?

Ivanhoe 25. srpna 2014
Putin na pražské radnici v roce 1991

Putin na pražské radnici v roce 1991

Do Prahy vzal Putina jeho bývalý profesor z právnické fakulty na Leningradské státní univerzitě Anatolij Sobčak. V té době byl Sobčak starostou Petrohradu a svého oblíbeného žáka učinil předsedou výboru pro zahraniční vztahy na petrohradské radnici. Tak vlastně začala Putinova strmá politická kariéra. Po rozpadu Sovětského svazu vystoupil z kdysi tak obávané tajné služby KGB a vrhl se na komunální politiku.

14. října 1991 se tak Putin objevil po boku svého chráněnce na Staroměstské radnici v Praze a přihlížel podpisu Deklarace o ustanovení přátelských styků mezi Petrohradem a Prahou. V Praze tehdy starostoval Milan Kondr, který s Václavem Klausem založil Občanskou demokratickou stranu. Primátor byl pozdějí vyšetřován kvůli podezření z napojení soukromých firem na vedení města, ale nikdy nebyl obviněn.

Praha s Petrohradem navazovala družbu v roce, kdy Československo opustily poslední zbytky sovětských okupačních vojsk a kdy byla v Praze oficiálně rozpuštěna Varšavská smlouva. Na Hradě tou dobou úřadoval Václav Havel, premiérem tehdejšího Československa byl slovenský komunista Marián Čalfa a druhým nejmocnějším mužem ve vládě byl Václav Klaus, o jehož kontaktech na Rusko i KGB se dodnes spřádají nejrůznější konspirační teorie.

Putin při setkání s Klausem v roce 2006

Putin při setkání s Klausem v roce 2006

Nicméně petrohradský starosta Anatolij Sobčak měl možná i docela osobní důvody, proč se s Prahou „kamarádit“. Jeho babička z otcovy strany byla totiž Češka pocházející z bohatého moravského rodu, kterou si namluvil zchudlý polský šlechtic Sobčak. Prý ji dokonce musel unést, protože dívčina rodina se proti jejich vztahu postavila.

Pokud jde o Putina, ten Prahu podruhé navštívil až o 15 let později, v roce 2006, kdy již byl nejmocnějším mužem Ruska. Sešel se tu se svým českým protějškem Václavem Klausem, jenž mu nabídl konverzaci v ruském jazyce, což Putina evidentně potěšilo. Pak jako dva staří „kámoši“ společně přihlíželi podpisu několika česko-ruských smluv. Anatolij Sobčak byl tou dobou už šest let po smrti a pomalu, ale jistě vyhasínaly i naděje na demokratizaci Ruska.

Hele kámo, nemáš propisku?

Hele kámo, nemáš propisku?

Další články

Zavří­t reklamu