válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladý Picasso si musel zatápět svými obrazy, aby se zahřál

Mladý Picasso si musel zatápět svými obrazy, aby se zahřál
Zdroj: thevintagenews.com

Pablo Picasso byl jedním z nejvýznamnějších umělců 20. století. Zakladatel kubismu a významný představitel symbolismu a surrealismu zažíval ale také období chudoby a nedostatku. Byl na tom dokonce tak, že si musel zatápět svými vlastními obrazy.

Tomáš Chalupa 11. března 2019

Ty špatné časy začaly v době, kdy se jako mladý umělec přestěhoval do Paříže, které bylo v té době považováno za hlavní město umění. Picasso chtěl být oprávněně právě tam. Tam potkal novináře a básníka Maxe Jacoba, který se stal jeho spolubydlícím. Žili v malém apartmánu, kde byla jedna postel. Básník spal v noci a přes den pracoval, zatímco noční pták Picasso to měl přesně naopak, takže se střídali.

Oba byli chudí jak kostelní myši, a to přes to, že jinak Paříž i celá Francie zažívaly období nebývalé prosperity. Dvou nuzných mladíků se ale všeobecný rozkvět netýkal. Došlo to tak daleko, že mladý Picasso musel přistoupit k nevídané věci. Aby si mohli zatopit a udržovat v pokoji teplo, musel do kamen přikládat některými svými obrazy.

Nedlouho po tomto trudném období se přestěhoval do Madridu, kde začala jeho hvězda stoupat. Zahájil tam své „modré období“, což byly obrazy tvořené chladnými odstíny modré barvy. Teplé barvy používal zřídka, a možná za to mohly vzpomínky na jeho studený pařížský apartmán.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu