válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladý muž nečekaně zemřel. Rodina dostala poděkování za lidi, kterým jeho orgány zachránily život

Mladý muž nečekaně zemřel. Rodina dostala poděkování za lidi, kterým jeho orgány zachránily život
Zdroj: boredpanda.com

3. prosince loňského roku nečekaně zemřel mladý muž z New Jersey. Jeho pozůstalí se i přes velký zármutek rozhodli pro dobrou věc a souhlasili s darováním jeho orgánů.

Simona Knotkova 29. ledna 2019

Osmadvacetiletý Daniel Bassillo utrpěl na konci loňského roku těžký astmatický záchvat, který ho bohužel připravil o život. I když to pro rodinu byla krutá rána, všichni se rozhodli, že jeho smrt pomůže alespoň dobré věci. Lékařům poskytli souhlas s darováním jeho orgánů potřebným.

„Ani na moment jsme nezaváhali,“ vypráví Danielova šestadvacetiletá sestra Alexa. „Nebylo co řešit. Nikomu nepřeju, aby ztratil nejdůležitější osobu v životě, ale když se už tak stane, tu ztrátu můžete aspoň proměnit v něco dobrého… Proč byste to neudělali? Jeho smrt byla tak náhlá a tragická, že člověk skoro až věří, že musel zemřít, aby další lidi mohli žít.“

Několik týdnů po svém rozhodnutí obdrželi dopis s poděkováním. Mimo jiné v něm stojí: „Děkujeme vám za nesobecké rozhodnutí dát život jiným. Zatímco jste truchlili, řekli jste ano záchraně životů a navrácení zdraví lidem, kteří to potřebovali. Rodiny jako vy obnovují naši naději, že laskavost a štědrost stále existují.“

Součástí textu je následně výpis jedinců, kterým mužovy orgány pomohly.

Danielovo srdce dostal dvaatřicetiletý muž. Danielova játra dostala čtyřiapadesátiletá žena, která byla na seznamu čekatelů už od roku 2007. Část jater byla také transplantována jednoročnímu chlapci. Slinivku břišní a levou ledvinu dostal šestatřicetiletý muž. Danielova pravá ledvina byla transplantována šestiletému chlapci. Zesnulý mladík se stal rovněž dárcem tkáně, která může pomoci pacientům s chronickou bolestí a omezenou pohyblivostí.

„Jsem si jistá, že když rodiče uvidí toho šestiletého chlapce nebo uslyší srdce mého bratra bít v jiné hrudi, bude to pro ně uklidňující,“ uzavírá Alexa.

V USA je na čekací listině více jak 114 tisíc lidí. Podle statistik každý den zemře dvacet z nich. I když 95 % obyvatel v USA podporuje darování orgánů, pouze 54 % dá k tomuto kroku nakonec souhlas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu