Marcelo Lusardi jezdí na prkně i přes svůj handicap.

Marcelo Lusardi jezdí na prkně i přes svůj handicap. | zdroj: instagram.com/the_blind_rider


Mladý muž náhle oslepl. Dnes znovu válí na skejtu

TÉMATA: zrak | handicap | slepota | sport

user-avatar

Simona Knotková

4. 06. 2020 | 08:00

Muž přišel před pěti lety náhle o zrak. Na těžký osud ale nežehrá a stále se věnuje tomu, co ho baví nejvíc - jízdě na prkně.

"Celý život jsem úplně normálně viděl, pozoroval jsem svět okolo, skejtoval," vypráví dnes dvaadvacetiletý Marcelo Lusardi ze španělského Santiaga de Compostely.

Zrak začal postupně ztrácet v červnu 2015. Nejprve to bylo pravé oko, následovalo levé. Doktoři mu diagnostikovali takzvanou Leberovu hereditární neuropatii optiku, dědičné onemocnění pocházející z DNA matky, během kterého postižení rychle a bezbolestně ztrácí vidění. V některých případech – jako třeba u Marcela – dochází ke kompletnímu oslepnutí. Dnešní medicína tuto chorobu bohužel neumí zatím léčit.

Na náhlou změnu životních podmínek reagoval mladý muž depresemi. Nakonec se ale znovu postavil na nohy a rozhodl se, že se s náhlou zdravotní komplikací pokusí sžít. Velkou oporou mu byla rodina a přátelé, útěchu a rozptýlení nacházel ve hře na kytaru. "Slepí lidé můžou dělat všechno, chodí do školy, používají počítače, telefony. Rozhodl jsem se, že znovu vyjdu ven a budu šťastný," říká.

Slepá jízda na prkně za pomocí hůlky byla pro něj zprvu velkou výzvou. Oproti dřívějšku se musel naučit zapojovat do svého úkonu také sluch a před každou jízdou si musel ohledat povrch. Dnes je ale ve skateparku opět jako doma a zvládá na něm triky, které ani mnoho zdravých jedinců nezvládne.

"Nevím, někdy mám pocit, že jsem ztratil zrak, abych si konečně uvědomil, kdo jsem a co chci dělat. Lidé mají často problémy a myslí si, že je to pro ně konec světa, ale nakonec své problémy můžete vyřešit. Všechno v životě má své řešení. Jen se podívejte na mě. Jezdil jsem na skejtu, pak jsem oslepl a teď na skejtu zase jezdím. Pochopitelně už ne tak dobře jako dřív, ale pořád to dokážu a lidi na mě zírají v údivu," nechal se Marcelo slyšet.

Jako Blind Ridera (v překladu Slepého jezdce) ho můžete sledovat na Instagramu, kde má už přes 57 tisíc fanoušků.

user-avatar

Simona Knotková

4. 06. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu